Pašvaldības SIA “ŪDEKA” aicina iedzīvotājus atbildīgi izvērtēt, ko var novadīt kanalizācijas sistēmās un ko nepieciešams izmest atkritumu konteineros vai utilizēt speciālā veidā.Neapzinīga kanalizācijas sistēmu lietošana var radīt neērtības un zaudējums paša mājoklim, kā arī veicināt pilsētas notekūdeņu piesārņojumu.
Bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ir pielāgotas sadzīves notekūdeņu apstrādei, tādēļ izmantotie mikroorganismi spēj attīrīt notekūdeņus no piesārņojuma, kas rodas fizioloģisko, higiēnas un sadzīves darbību rezultātā. Taču jāatceras – jo lielāks ķīmisko vielu īpatsvars notekūdeņos, jo sarežģītāks un ilgāks notekūdeņu attīrīšanas process.
Pašvaldības SIA “ŪDEKA” atgādina par lietām, vielām un priekšmetiem, ko nevajadzētu noskalot kanalizācijā, lai ne tikai izvairītos no aizdambējumiem un avārijas situācijām mājoklī, bet arī rīkotos videi draudzīgāk:
Higiēnas priekšmeti
Kanalizācija noteikti nav vieta, kur novadīt higiēnas piederumus. Tualetes podā nedrīkst mest tādas lietas kā vati un vates kociņus, higiēniskās paketes, tamponus, bērnu autiņbiksītes, mitrās salvetes, zobu diegus utt. Higiēnas priekšmeti mitrumā piebriest un var aizsprostot caurules, turklāt daudzu higiēnas priekšmetu sastāvā ir plastmasa. Piemēram, laikā, kad plastmasas vates kociņu tirdzniecība vēl nebija aizliegta, tie lielā daudzumā nonāca kanalizācijas sūkņu stacijās, arī šobrīd notekūdeņos tie vēl ir sastopami, taču daudz mazāka apjomā.
Medikamenti un bīstamas ķīmiskas vielas
Kanalizācijas tīklos noteikti nedrīkst nonākt dažādas bīstamas ķīmiskas vielas piemēram, balinātāji, krāsas, motoreļļas, šķīdinātāji, skābes utt. Šādas vielas ir jānodod atkritumu apsaimniekotājam pareizai utilizācijai, piemēram, atkritumu šķirošanas laukumā vai atkritumu šķirošanas akcijās. Jāņem vērā, ka arī medikamentus nedrīkst noskalot podā. Ne visas farmaceitiskās vielas iespējams attīrīt, tāpat zāļu sastāvā esošās vielas var kaitēt mikroorganismiem, kas nodrošina bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas procesu. Nederīgus vai nevajadzīgus medikamentus, gan tabletes, gan sīrupus un citus šķidrus medikamentus, var bez maksas nodot aptieku rīcībā.
Pārtikas pārpalikumi, tauki un eļļa
Lai gan paradums novadīt dažādus pārtikas produktus kanalizācijā var šķist visai nekaitīgs, ilgtermiņā tas var radīt neērtības – liels risks, ka ātrāk vai vēlāk būs jāsaskaras ar cauruļu aizsērēšanu. Piemēram, eļļa un tauki nosēžas uz caurulēm un ar laiku tās aizaug. Tāpat kanalizācijā nevajadzētu novadīt arī tādus produktus kā miltus, kafijas biezumus, olu čaumalas, mizas, košļājamās gumijas. Arī rīsi un makaroni mitrumā piebriest un var radīt aizsprostojumus.
Papīrs
Atšķirībā no tualetes papīra, kas viegli ūdenī izšķīst, salvetes, papīra dvieļus, avīzes, uzlīmes, salmiņus un citus papīra izstrādājumus tualetes podā novadīt nedrīkst.
Cigarešu izsmēķi
Cigarešu izsmēķiem nav vietas kanalizācijas sistēmā – to sastāvā ir plastmasa, tāpat tajos esošās vielas nelabvēlīgi ietekmē mikroorganismus, kas veic notekūdeņu attīrīšanu.
Citi priekšmeti
Kanalizācijā nedrīkst novadīt arī nekādus priekšmetus, būvgružus, tekstilizstrādājumus, smiltis vai mājdzīvnieku pakaišus.
21.12.2023. / Autors: PSIA “Ūdeka” / Foto: PSIA “Ūdeka”