Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 0,6%

1328
Autors: SXC
Autors: SXC

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada šā gada septembrī, salīdzinot ar 2015. gada septembri, palielinājās par 0,6 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,8%.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada septembrī, salīdzinot ar 2015. gada septembri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, atpūtai un kultūrai, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, sakaru grupai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2016. gada septembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 1,9%. Cenas pieauga mājputnu gaļai, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, dārzeņiem, cukuram, maizei, piena produktiem, konditorejas izstrādājumiem, cūkgaļai, sālim un garšvielām, svaigām vai atdzesētām zivīm, olām. Savukārt lētāks kļuva siers un biezpiens, piens, svaigi augļi.

Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 5,3%. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums alum, savukārt cenas palielinājās vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Gada laikā vidējais cenu līmenis apaviem samazinājās par 4,7%, apģērbiem – par 0,5%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 1,2%. Lētāka kļuva siltumenerģija un dabasgāze, savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, kanalizācijas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, ūdensapgāde.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei palielinājās par 2,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Transporta grupā cenu līmenis samazinājās vidēji par 2,0%, ko ietekmēja cenu kritums degvielai par 5,2%. Lētāki bija arī pasažieru aviopārvadājumi, savukārt cenas pieauga lietotām automašīnām, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Gada laikā sakaru grupā cenu līmenis palielinājās vidēji par 2,8%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Lētāki bija interneta piekļuves pakalpojumi.

Kultūras pakalpojumi kļuva par 3,2% dārgāki. Cenas pieauga arī kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, ziediem, barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija restorānu, kafejnīcu un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem, finanšu pakalpojumiem un ēdnīcu pakalpojumiem.