Starp piecām pilsētām, kuras pēdējo sešu gadu laikā spējušas piesaistīt vislielākās ārvalstu investīcijas, ir arī Ventspils pilsēta. Kopumā Ventspils, Mārupe, Ķekava, Liepāja un Olaine sešu gadu laikā spējušas piesaistīt 870,4 miljonu eiro ārvalstu investīcijās, izvirzoties priekšgalā pašvaldību piesaistīto investīciju apmērā, liecina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) apkopotie dati.

Šodien norisinās LIAA rīkotais ikgadējais pašvaldībām, amatpersonām un uzņēmējiem paredzētais Polaris forums, kurš aktualizē tēmu par investīciju piesaisti pašvaldībām. Pasākuma dalībnieki tiek iepazīstināti ar investīciju piesaistes veiksmes stāstiem, kā arī iedvesmoti radīt par saviem projektiem pārliecinošus, ietekmīgus stāstus. Polaris forums tiek organizēts Polaris procesa metodikas īstenošanas ietvaros, kas radīta, lai sekmētu ārvalstu tiešo investīciju piesaisti Latvijā, nodrošinot valsts, privātā un pētniecības sektora pārstāvju kolektīvu iesaisti ārvalstu tiešo investīciju projektu realizēšanā.

Viens no valsts sektora svarīgākajiem spēlētājiem investīciju piesaistē ir pašvaldības. Polaris procesā sešu gadu laikā iesaistījusies jau 41 pašvaldība, un šobrīd augšgalā piesaistīto investīciju apjomā atrodas Pierīgas un Kurzemes pašvaldības.

Līdere ir Ķekava ar 272 miljoniem eiro, seko Ventspils pilsēta ar 222,2 miljoniem eiro, Liepāja ar 170,9 miljoniem eiro, Mārupe ar 128,8 miljoniem eiro un Olaine ar 76,5 miljoniem eiro.

Šā gada pirmā ceturkšņa beigās uzkrātās ārvalstu tiešās investīcijas kopumā Latvijā bija 14,7 miljardi eiro, kas valsts iekšzemes kopproduktā veidoja 53,9%, tādējādi iespaidīgi atbalstot vietējos uzņēmējus un radot daudzas jaunas darba vietas.

Polaris process paredz noteikt Latvijas investīciju mērķa nozares, apkopot un aktualizēt Latvijā pieejamās zināšanas, kā arī piedāvāt ārvalstu investoriem projektus, kas sagatavoti, izmantojot Latvijā esošo zinātnisko bāzi, pieredzi un stratēģiskos resursus. Vislielākie investīciju apjomi pēdējo četru gadu laikā ieguldīti metālapstrādē un mašīnbūvē (14,1%), kā arī IT nozarē (9,3%), norāda LIAA.

“Polaris procesa ietvaros mēs ar katru pašvaldību slēdzam sadarbības līgumu, kas paredz regulāru savstarpēju informācijas apmaiņu un atbalstu investīciju projektu piesaistīšanā un realizēšanā. Mēs informējam pašvaldību par atbalsta programmām un attīstības iespējām, kā arī veicinām pašvaldības kā pievilcīgas investīciju teritorijas atpazīstamību un, protams, sniedzam atbalstu investīciju projektu īstenošanas šķēršļu novēršanā. Piesaistot ārvalstu investīcijas, pašvaldības veicina savu izaugsmi un sniedz būtisku ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā. Līdzšinējais darbs pierāda, ka šī metodika ir ļoti efektīva un ceram iesaistīt Polaris procesā vēl vairāk Latvijas pašvaldību,” tā komentēja LIAA direktors Andris Ozols.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay