Par gada balvas Drošākais uzņēmuma autoparks 2018 laureātiem kārtējo reizi kļuvis pašvaldības uzņēmums Ventspils reiss, kas saņēmis zelta kategoriju pasažieru pārvadātāju kategorijā, informēja konkursa rīkotāji – apdrošināšanas sabiedrība BALTA sadarbībā ar Satiksmes ministriju. Ventspils reiss ir vairākkārtējs šī konkursa galvenās balvas ieguvējs.
Kopā ar ventspilniekiem šo augstāko nomināciju pasažieru pārvadātāju vidū saņēma vēl trīs uzņēmumi – SIA Dobeles autobusu parks, VTU Valmiera un AS Nordeka.
Pašvaldības uzņēmums Ventspils reiss drošības jautājumiem un šoferu profesionālai izaugsmei pievērš īpašu uzmanību jau daudzus gadus. Uzņēmumā ir izveidots kontroles dienests, kuram viens no uzdevumiem ir sekot līdzi tam, kā autobusa vadītājs darbā uz līnijas veic savu savus pienākums. Ir izstrādāta motivācijas sistēma, kuras ietvaros autobusa vadītājam iespējams saņemt piemaksu par augstu profesionālo meistarību līdz pat 150 eiro mēnesī. Tiek sekots līdzi degvielas patēriņam, attieksmei pret tehniku un, protams, darba un atpūtas laika ievērošanai.
Pavisam apbalvoti 33 uzņēmumu autoparki, kas aktīvi un atbildīgi iesaistās ceļu satiksmes drošības uzlabošanā. Latvijas uzņēmumiem pieder vairāk nekā 200 tūkstoši transportlīdzekļu, kas ikdienā piedalās satiksmē. Satiksmes psihologi atzīst, ka autovadītājam, kurš nedēļā nobrauc vairāk par 50 stundām, ir par 95% lielāka iespējamība iekļūt satiksmes negadījumā, tāpēc autovadītāja paradumi, veselība un stresa noturība ir ne mazāk svarīga kā transportlīdzekļu tehniskais stāvoklis. Starp šogad apbalvotajiem uzņēmumu autoparkiem sevišķi izcelti tie, kas līdztekus rūpēm par transportlīdzekļu tehnisko stāvokli un aprīkojumu ikdienā demonstrē atbildīgu attieksmi pret saviem darbiniekiem – šoferiem, norāda konkursa rīkotāji.
“Satiksmei kļūstot aizvien intensīvākai, arī satiksmes kultūrai jāiet līdzi laikam – vairs nepietiek ar labu autoparka tehnisko stāvokli vien. Ne mazāk svarīga ir cilvēkresursu vadība, kas iekļauj profesionālu autovadītāju atlasi, motivēšanu, disciplinēšanu, apmācīšanu, eksāmenus, kā arī viņu noslodzes un veselības pārbaudes. Šis konkurss ir parādījis, ka Latvijā ir tiešām daudz labu piemēru, kas uzskatāmi apliecina ilgtspējīgu un sociāli atbildīgu pieeju autoparka uzturēšanā un attīstīšanā. Esam gandarīti un lepni, ka šogad konkursā piedalījās par gandrīz trešdaļu vairāk dalībnieku nekā pagājušogad,” norādīja BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.
Ceļu satiksmes negadījumus ietekmē vairāki riska faktori – transportlīdzekļa aprīkojums, tehniskais stāvoklis, kopējā infrastruktūra. Taču Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis norāda uz autovadītāja pašsajūtu kā vienu no būtiskākajiem faktoru, kas nosaka, cik uzmanīgs viņš vai viņa būs uz ceļa un cik veiksmīgi reaģēs riskantās situācijās. “Kā liecina Valsts policijas 2016. gadā prezentētais pētījums par smagiem ceļu satiksmes negadījumiem, 77% autovadītāju savas braukšanas prasmes uz sausas brauktuves vērtē kā labas, tomēr 69% gadījumu smago avāriju notiek tieši uz sausas brauktuves. Trešā daļa smago satiksmes negadījumu notiek neuzmanības dēļ, otrs biežākais iemesls ir nogurums. Neviļus tas norāda, ka tieši cilvēciskais faktors spēlē lielu lomu ceļu satiksmes drošībā.”
Lielā mērā pateicoties gada balvai un tās labās prakses piemēriem, sešu gadu laikā uzņēmēji sākuši daudz nopietnāk attiekties pret autoparkiem un to tehnisko stāvokli. Vienlaikus izpratne par autovadītāja labsajūtas tiešo ietekmi uz braukšanas kvalitāti progresē lēnām, un liela daļa uzņēmēju cīnās ar personāla izaicinājumiem, domājot, kā noturēt, motivēt un pilnveidot ikvienu autotransporta vadītāju, norāda konkursa rīkotāji.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: BALTA