Vidējais vēja ātrums š.g. martā, aprīlī un maijā valstī bijis 3,7 metri sekundē (m/s). Tas ir 0,5 m/s virs klimatiskās normas. Valstī kopumā kopš 1966.gada šis ir 10.-15. vējainākais pavasaris. Bet tik vējains pavasaris, kā šogad Bauskā un Jelgavā, iepriekš nav bijis, tur vidējais vēja ātrums bijis 4,2 m/s.

Ventspils vējaināko pilsētu vidū šogad ierindojusies otrajā vietā, bet trešajā vietā šajā vērtējumā  iekļūst Alūksne.

Kā ierasts, Latgalē laiks bijis mazāk vējains. Jēkabpils un Daugavpils novērojumu stacijās vidējais vēja ātrums bijis zem klimatiskās normas.

Toties spēcīgākās brāzmas bijušas Liepājā, kur 12. martā tās sasniedza 34 m/s, tas bija stiprākais vējš pēdējo piecu gadu laikā. Tā Liepāja paliek esošajā pozīcijā – “pilsēta, kurā piedzimst vējš”.    

Ja skatāmies, kāda ir bijusi vidējā gaisa temperatūra trīs pavasara mēnešos, tad meteorologi to vērtē tuvu normai. Neraugoties uz aukstuma viļņiem maijā un aprīlī, marts bija krietni siltāks, nekā tam vajadzētu būt un tādējādi vidējā temperatūra  izlīdzinās.

Astoņus procentus zem klimatiskās normas – tāds bijis nokrišņu daudzums valstī kopumā. Teritoriālais sadalījums ir ļoti nevienmērīgs – Rīgas apkārtnē un Zemgalē pavasaris bijis izteikti sauss, nokrišņu bijis par 35-50 procentiem mazāk nekā daudzu gadu vidējais rādītājs. Toties Vidzemes austrumos un Latgalē vietām nolijis un sasnidzis par 20-40 procentiem vairāk nekā norma. Kurzemes ziemeļos par aptuveni 10-20 procentiem nokrišņu daudzums pārsniedzis normu.

8.06.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash