Ilgstošo un intensīvo nokrišņu dēļ Ventspils novadā strauji ceļas ūdens līmenis upēs, tādēļ jau vairākās vietās applūduši vietējās nozīmes autoceļi, kā arī dārzkopības kooperatīva teritorija Tārgales pagastā, skaidro Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks.

Joprojām ir slēgti divi autoceļi Ventspils novadā, par kuriem ziņots jau iepriekš. Piltenes pagasta pārvalde šodien nolēmusi slēgt arī ceļu Piltenē, kas ved uz slēgto karjeru. Ceļoties ūdens līmeni, Venta ir izgrauzusi krastu un līdz pusei arī minētā ceļa posmu. Slēdzot ceļu, nav iespējams piebraukt vienai mājai, kas, pēc pašvaldības rīcībā esošās informācijas, ir apdzīvota tikai vasaras sezonā.

Ceļi applūduši arī citos Ventspils novada pagastos, bet pa tiem ir iespējams pārvietoties, samazinot atļauto braukšanas ātrumu, tādēļ tie nav slēgti.

Tārgales pagastā applūdusi dārzkopības kooperatīva teritorija. Ūdens skalojas arī ēku pagrabos, bet vairākas ēkas applūdušas arī grīdas līmenī. Kā pastāstīja Tārgales pagasta pārvaldes vadītājs Mārcis Laksbergs, atsevišķās ēkās, kas ir apdzīvotas arī ziemas sezonā, iekštelpās ūdens ir dažu centimetru augstumā, bet vienā ūdens līmenis ir līdz 20 centimetriem.

Dārzkopības teritorija iepriekš nav applūdusi – tā atrodas Ventas krastā, sausā vietā, bet ilgstošo nokrišņu rezultātā Ventā cēlies ūdens līmenis, lauki un grāvji ir pilni ar ūdeni un nenotiek pietiekama drenāža, atzina pagasta pārvaldnieks. Lai kaut nedaudz uzlabotu situāciju, ar eksvatoru iztīrīta caurteka.

Ūdens līmenis cēlies arī Usmas ezerā, pie kura atrodas kempings Usma SPA un Usmas jahtklubs. Piektdien pašvaldība plāno tikties ar Valsts vides dienesta un hidroelektrostacijas, kas atrodas uz Engures upes, pārstāvjiem, lai šai problēmai meklētu risinājumu.

“Usmas ezerā situācija nav tāda, lai to varētu saukt par dabas katastrofu,” sacīja Usmas kempinga un jahtkluba vadītājs Staņislavs Backāns, vienlaikus uzsverot, ka problēma ir jārisina. Kempinga ēkas nav applūdušas, taču zem ūdens ir stacionārā piestātne Usmas jahtklubā. “Pavasarī noteikti būs redzami finansiālie zaudējumi,” atzina Backāns. Ūdens līmenis Usmas ezerā ir par aptuveni 93 centimetriem augstāks nekā vasarā. Tiesa, vismaz pagaidām situācija nav tik slikta kā 2012.gadā, kad līmenis bijis vēl par 30 centimetriem augstāks.

Usmas ezerā ietek vairākas upes, bet tam ir tikai viena izteka – Engures upe. “Uz Engures upes ir divi aizsprosti. Viens no tiem ir HES aizsprosts, otrs – zušu jeb tā sauktais taču aizsprosts. HES cenšas noturēt atbilstošu ūdens līmeni pie aizsprosta. Nevaru teikt, ka nekas netiek darīts ar zušu aizsprostu, taču mana un ne tikai iekšējā pārliecība ir tāda, ka situācija būtu labāka, ja iepriekš būtu izpildīti mājas darbi un ja būtu stingra dokumentācija, kas nosaka ierobežojumus aizsprosta darbībai,” sacīja Backāns.

Ventspilnieks.lv jau ziņoja, ka lietus un strauji izkusušā sniega dēļ vairākās Kurzemes upēs strauji paaugstinājies un turpina kāpt ūdens līmenis. Kā brīdina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija, saglabājas jaunu plūdu risks, bet visaugstākais plūdu risks ir tieši Ventspils novadam.

Užavas upē, kuras pārplūšanas dēļ ir slēgts vietējais autoceļš Ziras–Vēkas tā piektajā kilometrā, ūdens līmenis pie Tērandes teju diennakts laikā ir pakāpies par 40 centimetriem. Ūdens līmenis pēc krituma atkal sācis kāpt arī Ventā, taču pagaidām nedaudz. Kāpj ūdens līmenis arī Rīvas upē. Savukārt Irbes upē ūdens līmenis pie Vičakiem ir metru virs normas jau kopš novembra beigām un pašlaik ūdens līmenis ir 3,8 metri.

Autors: LETA / Foto: LETA