Mūsdienīgas universālas koncertērģeles būtu nepieciešams uzbūvēt ne vien jaunceļamajā Ventspils Mūzikas vidusskolā, bet arī citviet Latvijā, lai visos valsts reģionos līdzvērtīgi varētu attīstīties ērģeļmāksla. Tādu viedokli pauž Ventspils Mūzikas vidusskolas vadība, komentējot publiskajā telpā izskanējušās šaubas, vai Ventspilī ir nepieciešamas ērģeles par 1,3 miljoniem eiro.
Kritisku viedokli par 1,3 miljonus eiro vērtajām ērģelēm sociālajā tīklā Facebook paudis komponists, Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) direktors Zigmars Liepiņš, salīdzinājumam minot, ka Kultūras ministrija pagājušajā gadā operas orķestra instrumentiem atvēlējusi 11 000 eiro. “1,3 miljoni eiro ir summa, ar ko var nodrošināt profesionāla simfoniskā orķestra vajadzības pēc kvalitatīviem instrumentiem uz daudziem gadiem,” atzīst komponists. Viņa viedoklis sociālajā tīklā izraisījis plašu diskusiju, kurā pausti atšķirīgi viedokļi.
Ventspils Mūzikas vidusskolas paziņojumā norādīts, ka, neskaitot dažas nelielas ērģeles mācību vajadzībām, pēdējā gadsimta laikā Latvijā no jauna ir uzbūvēts tikai viens vērā ņemams koncertinstruments – 1937.gadā Latvijas Universitātes aulā iebūvētās trīs manuāļu ērģeles.
“Esošajā situācijā Latvijā būtu nepieciešams uzbūvēt pat vairākus koncertinstrumentus, lai visos valsts reģionos līdzvērtīgi varētu attīstīties ērģeļmāksla, un Rīgā aizsāktās koncertu tradīcijas godam turpinātos arī citur, tā aizvien radot jaunas iespējas jauniem talantiem. Diemžēl ne Cēsu, ne Latgales, ne arī Liepājas nesen jaunbūvētajās koncertzālēs jau no pašiem šo ēku projekta pirmsākumiem netika atvēlēta vieta, lai iebūvētu īstas koncertērģeles, kā tas ir pārsvarā visās vērā ņemamās Eiropas koncertzālēs. Arī Rīgas koncertzāles būvniecības plāni pagaidām ir ļoti neskaidri,” norāda Ventspils Mūzikas vidusskolas vadība.
Latvijas baznīcu ērģeles pārsvarā esot vēsturiskas, ar ierobežotu taustiņu apjomu un daudzviet bez mūsdienīgām tehniskajām iespējām.
Ventspils koncertzāles ērģeles būšot universāla tipa – proti, tās atbildīs visdažādākajām muzikālajām prasībām. “Šāda tipa ērģeles atrodas daudzās lielajās baznīcās visā pasaulē, bet it īpaši svarīgi, ka tādas ir arī koncertzālēs,” norāda Ventspils Mūzikas vidusskola, skaidrojot, ka uz baroka ērģelēm tikpat kā nevar izpildīt romantisko un laikmetīgo mūziku, savukārt uz romantiskajām ērģelēm ir gandrīz neiespējami stilistiski atbilstoši spēlēt baroka un daudzos gadījumos – arī mūsdienu mūziku.
“Mūsdienu vadošās ērģeļbūves firmas var uzbūvēt izcilus instrumentus, kuri, pateicoties pietiekošai reģistru krāsu izvēlei, ļauj atskaņot visdažādāko stilu un laikmetu mūziku. Kaut arī tie ir moderni instrumenti ar daudz un dažādām iespējām – tembrāli bagāti, ar precīzu mehānisko spēles traktūru un elektroniski ieprogrammējamām un vadāmām reģistru un palīgierīču ieslēgšanas iespējām-, uz tiem var ļoti labi atskaņot arī vissenāko un baroka mūziku, romantiku un laikmetīgo mūziku,” skaidroja mūzikas skolā.
Ventspils ērģeles būšot ieguvums visiem šī instrumenta spēles entuziastiem un bagātīgs pienesums gan reģiona, gan visas valsts kultūras dzīvē, apgalvo Ventspils Mūzikas vidusskolas vadība.
Tāpat instruments būšot liels ieguvums izglītības ziņā – gan kā studiju bāzes vieta Ventspils Mūzikas vidusskolai, gan kā praktiska iespēja padziļināt profesionālās izglītības darbu ērģeļu jomā, sadarbojoties ar mācību iestādēm, kur jaunieši apgūst ērģeļspēli. Arī Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem būšot iespēja spēlēt uz mūsdienīgā instrumenta.
“Pēdējo gadu desmitu laikā Latvijas ērģelnieku vārdi jau daudzkārt spoži uzmirdzējuši starptautiskos pasākumos, un šādu talantu Latvijā droši vien netrūks arī nākotnē,” prognozē Ventspils Mūzikas vidusskolas vadība. Ērģeļu uzbūvēšana sekmēšot arī Latvijas ērģeļkultūras tālāku attīstību un popularizēšanu starptautiskā mērogā. Augstas kvalitātes koncertinstruments akustiskajā koncertzālē praktiski bez repertuāra ierobežojumiem ļaušot veidot gan pašmāju, gan ārzemju ērģelnieku solo programmas, gan atskaņot lielas formas kora darbus ar ērģeļu piedalīšanos, gan arī izmantot ērģeles kopspēlē ar simfonisko orķestri.
Jau ziņots, ka ērģeles jaunbūvējamai Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkai ar koncertzāles funkciju izgatavos Vācijas ērģeļbūves fabrikā Johannes Klais Orgelbau. Kopējā noslēgtā līgumcena par ērģeļu izgatavošanu ir 1 333 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.