Ventspils pilsētas domes pozīcijas deputātiem balsojot par, bet opozīcijai balsojumā nepiedaloties, pieņēma lēmumu vērsties pie premjera Krišjāņa Kariņa ar pieprasījumu uzdot vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem atsaukt 2019. gada 29. augusta Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektu. Pilsētas pozīcijai asi iebilst tam, lai vienā pašvaldībā apvienotu Ventspils pilsētu un novadu.

Saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādāto argumentēto likumprojektu, administratīvi teritoriālās reformas rezultātā apvienojot Ventspils pilsētas pašvaldību un Ventspils novada pašvaldību, ar 2021. gadu plānots izveidot jaunu Ventspils novadu.

Tam gan asi iebilst gan Ventspils pilsētas vadība, gan iepriekš pretojusies arī Ventspils novada pašvaldība – vienā gadījumā pašvaldību vada Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis, otrā gadījumā – šī pašlaik parlamentā esošā opozīcijas politiskā spēka sadarbības partneris Latvijai un Ventspilij. Ventspils pilsētas domes pozīcija savā izplatītajā paziņojumā pilsētas portālā ventspils.lv norāda, ka pēc ministrijas sniegtās informācijas un “formāli notikušajām konsultācijām” ar abu pašvaldību deputātiem “Ventspils pilsētas pašvaldība neredz pamatojumu šāda jauna novada izveidei, turklāt nav argumentu, kas pamatotu, ka plānotā reforma būtu saskaņā ar Ventspils pilsētas iedzīvotāju interesēm un tiktu ņemtas vērā iedzīvotāju vajadzības, pašvaldības šobrīd nodrošinātie pakalpojumu standarti un ar unikālo ventspilnieka identitāti saistītās vērtības”.

Domes pozīcija atsaucas uz Saeimas šī gada 21.martā pieņemto paziņojumu Par administratīvi teritoriālās reformas turpināšanu, kurā pausta nostāja turpināt 1998. gadā iesākto teritoriālo reformu un “līdz 2021. gadam izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām, kas spēj nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā un sniedz iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām”.

Ventspils pilsētas dome ir sagatavojusi pat veselu lēmumu, ar kuru norāda uz “būtiskiem pārkāpumiem Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvātās administratīvi teritoriālās reformas virzībā un jauna Ventspils novada izveidē”. Tajā un tam pievienotajā juridiskajā dokumentā domes vadība norāda uz, viņuprāt, vairākiem būtiskiem pārkāpumiem VARAM organizēto konsultāciju gaitā. Tajā teikts: “VARAM pēc būtības nav sniegusi atbildes uz pašvaldības uzdotajiem jautājumiem par reformas ieguvumiem un iespējamajiem riskiem, klātienes tikšanās 2019. gada 23. jūlijā ar Ventspils pilsētas pašvaldības un Ventspils novada pašvaldības deputātiem nav tikusi protokolēta un juridiski reglamentēta, visiem deputātiem nav bijusi brīva iespēja izteikties u.c.”.

“Iepriekš minētais liedz domāt, ka konsultācijas notikušas pienācīgi, un konceptuālais ziņojums, uz kā pamata tiek piedāvāts pieņemt jauno Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, nav uzskatāms par kvalitatīvi sagatavotu. Līdz ar to esošā likumprojekta izstrāde Ventspils pilsētas domes ieskatā būtu apturama, turpmākajā darbā respektējot Eiropas Vietējo pašvaldību hartu un ventspilnieku intereses,” teikts paziņojumā.

Kā iepriekš Ventspilnieks.lv ziņoja, arī Jelgavas, Daugavpils, Ventspils un Rēzeknes novadu pašvaldība aicināja Valsts prezidentu, Ministru prezidentu un Saeimu apturēt teritoriālās reformas virzību pašreizējā VARAM izstrādātajā piedāvājumā. Šīs pašvaldības vada ZZS un Saskaņa politisko spēku pārstāvji.

Arī Latvijas Pašvaldību savienība, kuru arī vada ZZS, nav paudusi atbalstu valsts sekretāru sanāksmē izsludinātajam Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektam. Tās ieskatā, valstī būtu jāizveido otrā līmeņa pašvaldības.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv