Minimālās algas līmenis Latvijā ir tāds, kāds tas ir. Valdību veidojošās partijas līderi izgāž krūti, lepojoties ar panākto minimālās algas paaugstināšanu par pieciem desmitiem eiro uz papīra līdz 430 eiro. Parēķiniet paši, cik paliek uz rokas. Ventspilī ir ļoti daudzi, kuriem diemžēl nākas iztikt ar šādu rocību. Pašvaldība noliedz, ka daudziem iet grūti, jo Ventspilī kaut vai visjūtīgākā sociālā daļa – pensionāri – dzīvojot kā zelta bedrē, jo vidējais pensijas līmenis ir neticami augsts – saskaņā ar pilsētas domes kārtējo prezentāciju, Ventspils pilsētā 43% saņemto pensiju lielums ir lielāks par …minimālās algas līmeni valstī! Turklāt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati liecina, ka pērn Ventspils pilsētā vecuma pensiju saņēma gandrīz 9000 cilvēku jeb nedaudz mazāk nekā trešā daļa pilsētas iedzīvotāju.
To, ka Ventspils ir pensionāru paradīze, ir tikai kārtējais pašvaldības manipulatīvais triks ar skaitļiem. Nevienam nav noslēpums, ka pilsētā ir pietiekoši daudz tādu cilvēku, kuri jau gadiem ilgi savos ienākumu rēķinos bankās saņem iespaidīgas mēnešalgas un citus ienākumus. Palūkojieties kaut vai esošajā Ventspils pilsētas domes deputātu vidū. Kas joprojām vada pašvaldību? Pareizi, pensionāri! Šie cilvēki, kuri saņem jau tā tik lielas vecuma pensijas (piemēram, A.Lemberga apmēram 6000 eiro lielās vecuma pensijas mēneša apmērs ir vienāds ar vairumam Latvijas pensionāru vesela gada ienākumiem…), joprojām turpina saņemt iespaidīga apmēra ienākumus.
Smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs nevar pilnvērtīgi pildīt pašvaldības priekšsēdētāja funkcijas, taču kā deputāts var strādāt. Viņa vietā formāli visas domes sēdes vada un arī it kā sagatavo lēmumprojektus un pilda citas vadošas funkcijas A.Lemberga vietā ilggadējā pilsētas vadītāja pirmais vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš. Kā liecina dokuments par 2017. gada decembrī izmaksāto atalgojumu J.Vītoliņam, viņš algā uz rokas saņēmis 2812,78 eiro. Kopējos pērn gūtos ienākumus uzzināsim pēc tam, kad būs apkopotas gada deklarācijas. Taču 2016. gadā par darbu Ventspils pilsētas domē J.Vītoliņš saņēmis 40 914 eiro jeb vidēji pāri par 3400 eiro mēnesī.
Tiesa, mēnešalga domē ir tikai tāds “sīkums”. Lielākos ienākumus 45 415 eiro apmērā viņam nodrošinājis Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieka amats. Savukārt kā pensionārs viņš saņēmis arī vecuma pensiju 10 812 eiro apmērā, bet no “Swedbank” atklātā pensiju fonda – 3000 eiro. Vēl 3,6 tūkstoši eiro deklarēti kā citi ienākumi, ko izmaksājusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.
Ventspils pilsētas domes deputāts un pilsētas attīstības jautājumu komitejas priekšsēdētājs A.Lembergs decembrī nopelnījis tikai pieticīgus 1109,60 eiro. Maz. Toties viņa sievas Kristīnes Lembergas kā Ventspils pilsētas domes izpilddirektora vietnieces un attīstības pārvaldes vadītājas algas konts papildinājies par 2623,88 eiro.
Bet cik tad vēl pirms gada savu ienākumu apmēru bija deklarējis A.Lembergs? Latvijā viens no visbagātākajiem pensionāriem A.Lembergs 69 943 eiro saņēma no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras kā pensiju un cita veida ienākumus. 45 386 eiro A.Lembergs nopelnīja Ventspils brīvostas pārvaldē, iespaidīgu summu 187 819 eiro viņš saņēmis algā “uz papīra” esošajā Biznesa attīstības asociācijā, kurai nav pat sava biroja. Ienākumus veidojuši vēl vairāki avoti, bet par darbu domē gadā nopelnīti 19 372 eiro.
Kopumā pērn decembrī pašvaldībā visiespaidīgāko atalgojumu saņēmis Ventspils pilsētas domes izpilddirektora vietnieks informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jautājumos Edgars Spalāns. Šo jomu Ventspils pilsētas vadība joprojām nezaudē cerību attīstīt kā vienu no galvenajām prioritātēm (plānoto absolventu skaits IT jomā joprojām ir desmit reižu zemāks nekā nosprausts pilsētas atīstības plānā). Par šīs jomas attīstību pilsētā atbildīgais E.Spalāns decembrī saņēmis 4268,82 eiro. Četru tūkstošu slieksni izdevies pārkāpt arī Ventspils pilsētas domes izpilddirektoram Aldim Ābelem. Viņš decembrī par darbu domē saņēmis 4003,70 eiro. Šīs divas amatpersonas gan nav domes deputāti, taču viņi veic savus pienākumus ciešā pavadā ar vadību.
Deputātu vidū decembrī visražīgāko algu saņēmis Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks sadarbības jautājumos jeb pēc ranga trešais politiķis Guntis Blumbergs, kurš ir Ventspilī valdošās partijas “Latvijai un Ventspilij” pilsētas interešu kārtotājs Saeimā. G.Blumbergs saņēmis 2853,26 eiro. Tikai nedaudz atpaliek domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks ar 2825,89 eiro. Aigo Gūtmaņa un Ilze Buņķes algas lielums bijis nedaudz pāri par 1000 eiro, bet pārējie ir “mierīgie” deputāti – Uldis Boitmanis, Igeta Gredzena un Andris Grigalis, kuri par darbu domē saņēmuši uz rokas tuvu 650 eiro.
Algu saraksts ir garš, par dažādu atbildīgo dienestu, domes nodaļu vadītāju un vispārējo algu hierarhiju pašvaldībā pievērsīsimies kādā no nākamajiem numuriem. Nobeigumā salīdzinājumam pieminēsim faktu par to, cik dāsnu atalgojumu saņēmuši domes opozīcijas deputāti. Dace Korna kā deputāte un Administratīvās komisijas locekle kopā saņēmusi 530,07 eiro. Opozīcijas deputātu grupas vadītājs Ģirts Valdis Kristovskis, kā arī abi pārējie deputāti – Aivis un Ivars Landmaņi – attiecīgi pa 245,61 eiro uz rokas.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA