Lai uzlabotu komunikāciju un sadarbību starp Ventspils pilsētas domi un Ventspils Augstskolu (VeA), augstskola ir nosūtījusi vēstuli pilsētas domei ar lūgumu mainīt sadarbību koordinējošo personu jeb tā saucamo kuratoru Jāni Vītoliņu, kurš esot atteicies komunicēt ar augstskolas rektori, aģentūru LETA informēja augstskolas prorektora pienākumu izpildītājs Edvards Ratnieks.
Viņš norāda, ka esošā kontaktpersona – Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks infrastruktūras jautājumos Vītoliņš jau pagājušā gada decembrī ir atteicies komunicēt ar VeA rektori Gitu Rēvaldi. Šī atteikšanās komunicēt esot radusies, iespējams, personisku antipātiju dēļ, ko Vītoliņš netieši esot atzinis arī VeA Senāta sēdē 23.martā.
Vītoliņš esot sniedzis arī tendenciozi negatīvu informāciju par VeA darbu kopumā, kas kaitējot abu pušu tēlam. Šīs nepietiekamās komunikācijas dēļ ir būtiski traucēta VeA sadarbība ar Ventspils pilsētas domi, norāda Ratnieks.
Ventspils pilsētas domes pārstāvji Aivars Lembergs un Vītoliņš ieradušies uz VeA Senāta sēdi 23.martā, lai uzrunātu senatorus. Saspīlējums starp Ventspils pilsētas domes amatpersonām un VeA esot īpaši palielinājies laikā, kad Rēvalde devusies uz Minheni, lai apskatītu Latvijas pirmā satelīta Venta-1 testēšanu.
Vītoliņš aģentūrai LETA apgalvoja, ka, sadarbojoties ar VeA, viņš cenšas domāt par produktīvu augstskolu darbu, nevis par personīgām simpātijām vai antipātijām. «Ne jau man pašam vērtēt savu darbu,» norādīja Vītoliņš, piebilstot, ka tas, cik veiksmīga līdz šim ir bijusi Ventspils domes sadarbība ar VeA, būtu jājautā Izglītības un zinātnes ministrijas amatpersonām – ministram, valsts sekretārei un valsts sekretāres vietniecei.
«Visu jau var vērtēt salīdzinājumā. Lai ministrija pasaka, cik aktīvi ir citu pašvaldību pārstāvji,» piebilda Ventspils vicemērs.
«Ar VeA esmu sadarbojies visu laiku, kopš augstskola ir izveidota, un maksimāli esmu centies atbalstīt augstskolas attīstību. Varu minēt konkrētus piemērus. Piemēram, 2014.gada beigās, kad kļuva skaidrs, ka nepietiek finansējuma, lai veiktu Irbenes 32 metru diametra radioteleskopa antenas konstrukciju pilnvērtīgu remontu, pēc manas iniciatīvas kopā ar VeA rektori tikāmies ar IZM tā laika valsts sekretāri un vienojāmies, ka ministrija meklēs iespēju atbalstīt šo būtisko infrastruktūras projektu. Saeimas budžeta komisijas sēdē argumentēju, kādēļ ir svarīgi atbalstīt šo projektu. Rezultātā tika piešķirti vairāk nekā 900 000 eiro no valsts budžeta,» norādīja Vītoliņš.
Lūgts komentēt, vai viņa un Rēvaldes starpā valda personiskas antipātijas, Vītoliņš norādīja: «Domes un augstskolas attiecībās nevar būt personisku antipātiju vai simpātiju – mani interesē tikai produktīvs augstskolas darbs.» Viņš atzina, ka būtu gatavs arī turpmāk koordinēt sadarbību starp VeA un domi, ja tiktu tam deleģēts.
Kā ziņots, Ventspils pilsētas dome veiks auditu par VeA piešķirto līdzekļu izlietojumu atbilstoši abu pušu starpā noslēgtajam sadarbības līgumam un paredzētajiem mērķiem. Tas tiks darīts, jo «pašvaldība nevar palikt vienaldzīga pret negatīvajām tendencēm, kas pēdējā laikā novērojamas VeA», teikts Ventspils pilsētas domes Pilsētas mārketinga nodaļas paziņojumā.
Pašvaldība skaidro, ka Ventspils domes un VeA sadarbības principus nosaka savstarpējais līgums, kas noslēgts 2012.gadā. Līgums paredz piecus kritērijus, kas augstskolai jāizpilda, lai saņemtu pašvaldības finansējumu. Kā norāda Ventspils dome, kopš augstskolu vada pašreizējā rektore Rēvalde, vērtējums ar katru gadu samazinājies, lai gan pašvaldības finansējums ir pieaudzis.
No 1996. līdz 2015.gadam pašvaldība VeA attīstībā ir ieguldījusi gandrīz 15 miljonus eiro. Pēc publiski pieejamās informācijas, līdzīgu atbalstu nesaņem neviena no Latvijas augstākās izglītības iestādēm, akcentē Ventspils dome.