Ventspils Augstskola sadarbībā ar Fizikālās enerģētikas institūtu un SIA “LATVO” realizē projektus, kas ir paredzēti kā lietišķi pētījumi, kuru mērķis ir iegūt jaunas zināšanas un prasmes inovatīva tehnoloģiskā risinājuma izstrādei gāzveida ūdeņraža saspiešanai un saspiešanas tehnoloģijas prototipa izveidošanai.
No 2021. gada vidus tiek realizēts projekts “Ūdeņraža hidrauliskās kompresijas tehnoloģijas izstrāde ūdeņraža degvielas uzpildes stacijām (H2-Compression)”. Projektā ietvaros notiek pētījumi un modelēšana ūdeņraža saspiešanas procesam, izmantojot hidrauliskās kompresijas tehnoloģiju, kā arī tiks izstrādāts dizains jaunam iekārtas laboratorijas testa modelim.
Savukārt 2021.gada nogalē Ventspils Augstskola sadarbībā ar Fizikālās enerģētikas institūtu sekmīgi noslēdza Latvijas Zinātnes Padomes projektu Nr. lzp-2020/2-0049 “Ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas eksperimentālie pētījumi un tehnoloģijas izstrāde”. Projekta mērķis bija esošo pētījumu un tehnisko risinājumu pacelšana nākamajā attīstības līmenī un tuvināt ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas sistēmu komercializācijas virzienā.
Ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas iekārtas izstrāde ir saistīta ar risinājumu meklēšanu, kam nepieciešamas dažādas zināšanas un pieredze. Ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas laikā notiekošo fizikālu procesu kompleksai modelēšanai ir nepieciešams izpētīt darba šķidruma un gāzes (ūdeņraža) uzvedību augstā spiedienā līdz 1000 atmosfērām. Ņemot vērā, ka darba cilindram, kas izstrādāts, izmantojot putu samazināšanas tehnoloģiju, ir sarežģīta forma, darba fizikālās un matemātiskās modelēšanas procesā tika iesaistīta speciālistu grupa no Skaitliskās modelēšanas institūta, Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes.
Tāpat tiek veikti visaptveroši pētījumi par darba šķidruma tehniskajām un ķīmiskajām īpašībām, kas tiek izvēlēts kā darba šķidrums, izmantojot spektrālās analīzes metodi, pēc mijiedarbības ar ūdeņradi zem augsta spiediena. Šo problēmu risināšanā piedalās arī Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta eksperti.
Turpinās darbs pie tehnisko risinājumu patentēšanas, kuru mērķis ir samazināt putošanu un kontrolēt darba šķidruma patēriņu.
Projekts veikts Eiropas Reģionālā attīstības fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” 4. kārtas ietvarā.
25.02.2022. / Autors: Ventspils Augstskola / Foto: Ventspils Augstskolas arhīvs