10. decembrī norisinājās Ventspils Augstskolas (VeA) starptautiskā konference “Rītdienas augstskola” (University of Tomorrow). Paralēli notika Modernizācijas konference, kas VeA norit pirmo reizi, un Ziemassvētku konference, kas ir ikgadējs zinātniskās darbības notikums augstskolā. Ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, “Rītdienas augstskola” norisinājās attālinātā formātā, kas deva iespēju ikvienam interesentam sekot līdzi konferences gaitai.
“Rītdienas Augstskola” tika atklāta ar VeA rektora profesora Kārļa Krēsliņa ievadvārdiem, atzīmejot VeA izaugsmi gan studiju procesa modernizācijas, gan zinātniskās darbības virzienā. Konferences ievadā tika pasniegta arī profesora Andra Klausa stipendija, kuras mecenāts Mārtiņš Lauva atzina, ka izvēlēties stipendiātu šogad bijis ļoti sarežģīti, jo visi kandidāti bijuši stipendijas cienīgi. Pieņemot lēmumu, stipendiju saņēma VeA Tulkošanas studiju fakultātes studente Agate Freiberga.
Konferences pirmajā daļā tika runāts par studiju kvalitāti, tās uzraudzību un pārvaldību augstākās izglītības iestādēs, mācību metodēm un akadēmiskā personāla izaugsmi. Tāpat, skatītāji tika iepazīstināti ar projektu “Ventspils Augstskolas studiju programmu satura kvalitātes pilnveide, resursu izmantošanas efektivitātes uzlabošana un labākas pārvaldības nodrošināšana” izpildi. Jāatzīmē, ka minētā projekta ietvaros arī norisinās šī konference. Par šī projekta aktualitātēm vairāk stāstīja VeA Zinātņu un attīstības daļas vadītājas vietniece Maija Cēbere. Savukārt Biznesa augstskolas Turība prorektore asoc. prof. Daina Vasiļevska dalījās ar Turības pieredzi labas pārvaldības un studiju kvalitātes nodrošināšanā. Visiem docētājiem noteikti ir vērts iepazīties ar RSU Pedagoģiskās izaugsmes centra direktores asoc. prof. Noras Jansones – Ratinikas uzstāšanos, kas pārskatīja dažādas mācību metodes un pielietošanas iespējas studiju procesā, īpaši akcentējot attālinātās studijas. Jāatzimē, ka attālinātais studiju modelis caurvija visas konferences programmu. Pirmo daļu noslēdza Izglītības un zinātnes ministrijas Struktūrfondu departamenta vecākā eksperte Brigita Kukjalko, kas prezentēja gaidāmās pārmaiņas akadēmiskās karjeras ietvarā. Šīs pārmaiņas sola sakārtot akadēmiskā personāla amatus un to sadalījumi.
Konferncei turpinoties, skatītāji varēja izvēlēties vai turpināt sekot līdzi Modernizācijas konferencei vai pieslēgties VeA zinātniskajam notikumam – Ziemassvētku konferencei. Tie kas izvēlējās pirmo, dzirdēja 9 dažādas prezentācijas par attālināto studiju pieredzi, to uzlabošanas iespējām un izaicinājumiem, ar kuriem saskaras gan docētāji, gan studenti. Līdztekus šīm tēmām, VeA rektors ieskicēja jaunā doktorantūras modeļa ieviešanas izpildi VeA. VeA Mācību daļas eksperti Gints Dreifogels, Toms Urdze un Ivo Čapiņš prezentēja šobrīd pieejamos attālināto studiju rīkus VeA. Jaunievēlētā VeA Studentu padomes priekšsēdētāja Lāsma Lubāne analizēja studentu aptaujas rezultātus par tehnisko nodrošinājumu attālināto studiju procesam, nonākot pie secinājuma, ka VeA studenti ir apmierināti ar augstskolas tehnisko bāzi, taču atsevišķi uzlabojumi vēl ir veicami. Konferencē piedalījās arī studiju programmas “Jaunuzņēmumu vadība” direktora vietnieks Guntis Čoders, stāstot par koučingu un kompetenču izglītības nozīmību. Kā zināms, kompetencēs balstīta izglītība ir viena no tēzēm, kas nacionālā mērogā izskanējusi daudz, tāpēc bija interesanti dzirdēt šī modeļa realizēšanu dzīvē programmā “Jaunuzņēmuma vadība”. Pateicoties attālinātajam konferences formātam, bez tāliem ceļojumiem piedalīties tajā varēja arī profesors Martins Vaigunijs (Martin Waiguny), kurš ir Kremsas Lietišķo zinātņu universitātes starptautisko studiju programmu direktors. Profesors dalījās pieredzē par attālināto studiju īstenošanu VeA sadarbības universitātē Kremsā, un ieteica konkrētas lietas, kuras varētu pārņemt arī VeA. Savukārt no Turcijas Bursas Tehniskās universitātes “Rītdienas augstskolā” piedalījās divi Tulkošanas studiju fakultātes (TSF) vieslektori – Goksels Ozturks (Goksel Ozturk) un Murats Bairaks (Murat Bayrak), kuri salīdzināji tradicionālo klātienes studiju procesu ar esošo situāciju, kā arī iezīmēja izaicinājumus attālinātajās valodniecības studijās. Turpinot valodniecības virzienu, TSF dekāns Artūrs Viļums prezentēja divus digitālās pētniecības rīkus lingvistikā, kurus sākoties jaunajam studiju formātam studenti izmanto arvien biežāk. Arī VeA IT fakultāte tika pārstāvēta konferencē. Tās dekāns Vairis Caune sniedza ieskatu fakultātes ikdienā un tajā, kā pašlaik tiek organizētas studijas, kādi tiešsaistes rīki palīdz tām notikt un kā pareizi virzīties uz priekšu, lai studiju process nezaudētu kvalitāti attālināto mācību laikā. Konferences noslēdzošā uzstāšanās bija no IT fakultātes docētāja Hesusa Cazaresa (Jesus Cazares), kurš runāja ar personīgo motivāciju studentiem un arī docētājiem pielāgoties jaunajam formātam un rast arvien labākus risinājumus mācību kvalitātes uzlabošanai.
Ziemassvētku konference pulcēja VeA pētniekus un zinātniekus, lai gada nogalē atskatītos uz paveiktajiem sasniegumiem. Iepazīstinot kolēģus, studentus un citus interesentus ar savu pētījumu rezultātiem – gan teorētiskajiem, gan praktiskajiem – konferencē piedalījās desmit Ventspils Augstskolas pētnieki. Referātos pārstāvētās jomas bija dažādas – inženierzinātnes, dabaszinātnes, valodniecība un tulkojumzinātnes, kā arī ekonomika un uzņēmējdarbība. Konferences vadmotīvs bija attīstība un nākotnes redzējums, ko veiksmīgi akcentēja Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VSRC) direktora Alekseja Klokova referāts “Kosmosa centrs Latvijā un kosmosa nozares attīstība”, sniedzot vīziju par VSRC tālāku attīstību, savukārt attīstības perspektīvu tālāk analizēja VSRC vadošais pētnieks Manfrēds Šneps- Šneppe. VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs uzstājās ar diviem referātiem – vienā no tiem viņš pastāstīja par aktualitātēm VSRC radionovērojumos, un otrais “Friendyno- mazas jaudas ģenerators ar lineāru rotora kustību”- par saviem praktiskajiem pētījumiem. Arī VSRC jauno pētnieku- elektronikas inženieru Andreja Dzelmes un Emīla Vēvera referāts “Mobilās ierīces lādētājs velisopēda ģeneratoram” vēstīja par praktiska pētījuma rezultātiem, vienlaikus pierādot jauno pētnieku prasmi veikt un patstāvīgi prezentēt savus pētījumus. IT fakultātes docētājs Hesus Cezares uzztājās arī šajā konferences daļā, prezentējot savu referātu “Metode pa daļām definētu funkciju sastāvam”. Interesantus un aktuālus pētījumus prezentēja arī visu trīs VeA fakultāšu pārstāvji. Ekonomikas un pārvaldības falkultātes (EPF) vieslektore Valentīna Semakina prezentēja ar līdzautoru VSRC vadošo pētnieku profesoru Sergeju Hiļķeviču sagatavoto referātu “Dinamiskie stohastiskie vispārīgā līdzsvara modeļi”, savukārt TSF pārstāvji Baiba Egle un Ralfs Raitis Vecmanis uzstājās ar referātu “Latviešu zinātnes valodas datu bāze – izstrāde un saturs”. Īpaši aktuāls šī brīža situācijas kontekstā bija noslēdzošais TSF vieslektores Elizabetes Kadakovskas referāts “Medicīnas un tulkošanas zinātņu mijiedarbība”. Konference viesa optimistisku skatu uz VeA pētniecību un prieks ka tajā satikās gan pieredzējušie, gan jaunie VeA pētnieki.
Konferences “Rītdienas augstskola” pilns videoieraksts ir atrodams VeA mājaslapā un VeA Youtube kontā.
14.12.2020. / Autors: Ventspils augstskola / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs