Pie Ventspils esošajā atkritumu poligonā, kuru apsaimnieko Ventspils pilsētas domes uzņēmums Ventspils labiekārtošanas kombināts, jau gadiem ilgi krājas tonnām atkritumu no Lielbritānijas. Ventspils pašvaldības uzņēmuma apsaimniekotā atkritumu poligona teritorijā kāda privātfirma ievedusi 12 000 tonnu saķīpotu atkritumu no Lielbritānijas. Taču jau pirms vairākiem gadiem vietai bija jābūt tīrai. Tā vietā atkritumu apjoms būtiski audzis, ķīpas saplīsušas, bet draza nonāk apkārtējā vidē, ziņo Latvijas Radio.

Atšķirībā no Jūrmalas, kur atkritumu glabātuvē nesen izcēlās milzīgs ugunsgrēks, Ventspilī šāda atkritumu glabātuve izrādās ir legāla: vietējā Ventspils reģionālā vides pārvalde atbildējusi, ka tūkstošiem tonnu gadiem stāvošu atkritumu ir legāla saimniecība.

15 km attālumā no Ventspils esošo poligonu Pentuļi apsaimnieko domes kapitālsabiedrība Ventspils labiekārtošanas kombināts. Tas savukārt daļu zemes iznomājis privātfirmai Vereco. Poligona teritorijā aiz izgāztuves kalna atklājas vairāku hektāru laukums, kurā pat piecu metru augstumā sakrautas ap kubikmetra ietilpības atkritumu ķīpas, aptītas ar melnu plēvi.

Uuzņēmuma valdes loceklis Aldis Stankevičs skaidro, ka Vereco no sadzīves atkritumiem nošķiro visu, ko ir iespējams izmantot otrreizēji, un nodod to tālākai pārstrādei vai arī no atkritumiem iegūtā kurināmā izmantošanai. “Lai censtos maksimāli noslogot uzņēmuma rūpnīcu, ar Ventspils reģiona atkritumiem nepietiek, tie spēj noslogot tikai 50% no rūpnīcas jaudas. Līdz ar to tiek papildus ievesti atkritumi kurināmā ražošanai,” skaidro uzņēmējs.

Stankevičs atzinis, ka savulaik atkritumus savedis no ārzemēm. “Atkritumi tika ievesti 2015.gada beigās, un tie pakāpeniski tiek pārstrādāti. Uzņēmumam ir sadarbība ar šāda kurināmā veida pieņēmēju Latvijā, tam šo pārstrādāto materiālu arī piegādājam,” skaidroja Stankevičs.

Ventspils reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītājas Annas Adamsones skaidrojums mazliet atšķiras, taču viņa vietējo uzņēmēju aizstāv. 2014.gadā Valsts vides dienesta Licenču daļa saskaņoja atkritumu ievešanu no Anglijas – 12 000 tonnas piecos sūtījumos. “To visu ir domāts pārfasēt un nodot Cemex. Tur bija problēmas, jo cementa ražošana apstājās un šie atkritumi pilnā apjomā netika pāršķiroti, pārfasēti un nodoti Cemex. Tagad viņi tur stāv, ir piesūkušies ar mitrumu un būtu jāpāržāvē,” norāda Adamsone.

Radio skaidro, ka tādējādi poligona teritorijā jau gadiem glabājas 17 000 tonnu atkritumu, kas ir vairāk nekā 800 smago mašīnu kravu ietilpība un lielāks apjoms par to, kas pašlaik jāizved no Jūrmalas.

Tikmēr cementa ražošanas uzņēmumā Cemex dīkstāvi un kurināmā nepieņemšanu noliedz.

“Ne vienu brīdi nav bijis tā, ka mēs kaut ko nepieņemtu. Tā nebūs taisnība. Protams, ja šis materiāls atbildīs mūsu kvalitātes prasībām,” sacīja Brocēnu cementa ražotāja kompānijas Vides nodaļas vadītāja Santa Kļava.

Tātad, Ventspils uzņēmums no Lielbritānijas ievestos atkritumus vienkārši nespēj sašķirot un nodrošināt Cemex prasīto kvalitāti. Par to, ka noteiktajā gada laikā tūkstošiem tonnu gružu nav pārstrādāts, vides dienests uzņēmumam piemērojis 280 eiro naudas sodu.

Vides dienestā norāda, ka vienkārši gaidīs, kad uzņēmums pusšķirotos un arvien augošos atkritumus realizēs pārstrādei. Nākamajā nedēļā no firmas gan tiekot gaidīts tālākās rīcības plāns, ziņo Latvijas Radio.

Autors: Ventspilnieks.lv/LSM / Foto: LETA