Ventspils 4. vidusskolā akcijā skolēnus mudinās atturēties no smēķēšanas

850

Kampaņas Spēks pateikt NĒ! komanda turpina izbraucienus uz Latvijas reģionu skolām, lai ar jauniešiem sarunātos par atkarību izraisošajām vielām un motivētu viņus izvēlēties veselīgas nodarbes un hobijus. Ceturtdien, 18.aprīlī, šāds pasākums notiks Ventspils 4.vidusskolā.

Ārste, narkoloģe Maija Jēkabsone un kampaņas vēstneši – pasākumu vadītājs Mārtiņš Kapzems un snovbordists Toms Petrusevičs ar 7. līdz 9. klašu jauniešiem runās par veselībai kaitīgu atkarību veidošanos un veselīgām alternatīvām smēķēšanai. Skolēniem būs iespēja sarunāties par atkarībām un piedalīties aktivitātēs ar vērtīgām balvām savu hobiju un interešu attīstībai.

Skolēniem tikšanās laikā pastāstīs par ieradumu spēku un veidiem, kā nevēlamos ieradumus mainīt un pieņemt lēmumus, kas nekaitē veselībai.

Ārste stāsta, ka tieši skolas teritorija un tās apkārtne ir viena no vietām, kur jaunieši visbiežāk saskaras ar smēķēšanas vilinājumu. Tādēļ vizīšu laikā Spēks pateikt NĒ! komanda sadarbosies ar skolu vadību, lai vērstu uzmanību uz atkarību mazināšanu mācību iestādēs. Tieši pusaudžu un jauniešu vecumposms ir kritisks smēķēšanas pamēģināšanai un tās uzsākšanai. Lielākā daļa smēķētāju, kuri sasnieguši pieaugušo vecumu, smēķēt sākuši vēl pirms 20 gadu vecuma. Parasti pusaudži pirmo reizi pamēģina smēķēt 13-16 gadu vecumā.

Narkoloģe Maija Jēkabsone atklāj dažus padomus, kas palīdzēs teikt smēķēšanai “nē” paša spēkiem:
• Uzraksti iemeslus, kādēļ vēlies atmest smēķēšanu, un piestiprini lapu redzamā vietā.
• Nosaki atmešanas datumu un iepriekšējā vakarā izmet cigaretes un visus ar smēķēšanu saistītos priekšmetus.
• Atmet uzreiz, nevis samazini izsmēķēto cigarešu skaitu pakāpeniski. Ja smēķēsi nedaudz retāk, darīsi to intensīvāk (līdz pirksti deg).
• Izstāsti draugiem, ka esi nolēmis atmest smēķēšanu! Palūdz draugiem un paziņām nesmēķēt Tavā klātbūtnē un nepiedāvāt Tev cigaretes.
• Iemācies pazīt un novērot, kad un cik ilgi Tev ir vēlme uzsmēķēt. Parasti tā ilgst dažas minūtes un pāriet, ja pievērsies kam citam. Piemēram, labs palīgs ir fiziskas vai radošas nodarbes.
• Maini ieradumus. Piemēram, ja Tu vienmēr smēķē, ejot uz skolu, izvēlies citu maršrutu un nesmēķē. Tāpat arī izvairies no vietām, kur smēķē.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay