Lai gan šī gada septembrī interesi nomāt savulaik daudzsološā ražošanas uzņēmuma Dendrolight Latvija bijušās ražotnes telpas Ventspilī izrādīja trīs pretendenti, tomēr neviens no tiem Kustes dambī esošajā teritorijā tā arī nestrādās. Ventspils brīvostas pārvalde, kas ir šīs teritorijas un ražošanas ēku saimniece, nupat izsludinājusi jaunu procedūru par ražošanas ēku un tām pieguļošo teritoriju nomas tiesību piešķiršanu.

Kā norāda brīvosta, minimālā telpu nomas maksa ir 3,00 eiro par kvadrātmetru mēnesī, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Kopumā tiek izīrētas telpas 7300 kvadrātmetru platībā, kā arī tām pieguļošā teritorija 17 037 kvadrātmetru platībā Kustes Dambī 30A un 30B. Pieteikumi jāiesniedz Ventspils brīvostas pārvaldē līdz nākamā gada 12.janvārim.

Dendrolight Latvija savulaik bija daudzsološs jauns ražošanas uzņēmums, kura “palaišanai” savu svētību un atbalstu sniedza arī Ventspils pilsētas pašvaldība. Uzņēmums nodarbojās ar masīvkoka šūnu materiāla ražošanu. Pateicoties kokrūpnieka un celtnieka Jāņa Vašuka iniciatīvai, kā arī Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzfinansējumam, valstij piederošas Latvijas Hipotēku un zemes bankas kredītam un Ventspils brīvostas izbūvētajai infrastruktūrai, Ventspilī tika izveidots pasaulē pirmais uzņēmums, kur salīdzinoši zemas kvalitātes zāģmateriāli pārtapa masīvkoka šūnu materiālā ar augstu formas stabilitāti, kuru varēja efektīvi izmantot mēbeļu ražošanā un celtniecībā.

Pēc uzņēmuma darbības sākšanas 2008.gadā, divus gadus vēlāk – 2010.gada sākumā uzņēmums loloja paplašināšanās plānus, parakstot trīspusējo līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Ventspils brīvostas pārvaldi par 4,27 miljonu eiro līdzfinansējuma piešķiršanu ražotnes projekta īstenošanai. Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsts sedza apmēram 15% no projekta kopējām investīcijām, un saņemtie līdzekļi tika novirzīti iekārtu iegādes izdevumu segšanai.

Jau tā paša gada rudenī Dendrolight Latvija vajadzībām brīvosta sev piederošajā teritorijā Kustes dambī izbūvēja 7300 kvadrātmetru lielas ražotnes telpas, kā arī nodrošināja kraujlaukumu ar inženiertīkliem apmēram 15 000 kvadrātmetru platībā. Savukārt Dendrolight Latvija nomāja zemi un ēkas un izvietoja tajās tehnoloģisko līniju 14,2 miljonu eiro vērtībā. Ventspils pašvaldība ieguldīja līdzekļus publiskās infrastruktūras izveidošanā – piebraucamā ceļa un stāvlaukuma izbūvē.

Tomēr jau pēc pāris gadiem uzņēmums nonāca uz bankrota sliekšņa. Kā aģentūrai LETA 2014.gadā atzina kādreizējais Dendrolight Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Vašuks, uzņēmums līdz maksātnespējas procesam nonācis apgrozāmo līdzekļu trūkuma dēļ, tomēr vēl 2014.gadā ražotne turpināja darbu. Interesi aktīvi izrādījuši arī potenciāli investori, tomēr viss beidzās bēdīgi.

Uzņēmuma maksātnespējas process tika uzsākts 2014.gada 18.februārī, jo Dendrolight Latvija nepildīja tiesiskās aizsardzības procesa nosacījumus – neveica aktuālo nodokļu nomaksu.

Savulaik par perspektīvo uzskatītais Ventspils masīvkoka šūnmateriālu ražotājs tika likvidēts pagājušā gada 15.jūlijā. Dendrolight Latvija maksātnespējas procesā tika atzīti kreditoru prasījumi par kopējo summu 19,777 miljonu eiro.

Šī gada pavasarī intervijā laikrakstam Dienas bizness bijušais uzņēmuma vadītājs Jānis Vašuks gan pauda cerību, ka izdosies uzņēmuma darbību atjaunot. Viņš pauda, ka masīvkoka šūnu materiāla ražošanas līnijas iedarbināšanai būtu nepieciešami trīs miljoni eiro, tomēr centieni tādu aizņēmumu iegūt nesekmējās.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ekrānšāviņš no Dendrolight Latvija mājas lapas