Ventspils pilsēta ir īpaša Latvijas mērogā ar to, ka pilsētā ir pieejami dažādi veidi kā atbrīvoties no mājsaimniecībās lietotām elektriskajām vai elektroniskajām iekārtām, nodrošinot ērtu atkritumu nodošanu īpašos punktos un tā veicinot videi draudzīgāku attieksmi no iedzīvotāju puses. Kāpēc un kad dažādas elektriskās un elektroniskās iekārtas kļūst videi kaitīgas un kā pareizi no tām atbrīvoties, to skaidro pašvaldības uzņēmums Ventspils labiekārtošanas kombināts.

Mājsaimniecībās gadu no gada lietojam dažādas elektro un elektroniskās preces, tādas kā elektriskās tējkannas, tosterus, blenderus, mobilos telefonus, planšetes, datorus. Laika gaitā šīs iekārtas nolietojas un nepieciešams no tām atbrīvoties. Elektriskās un elektroniskās iekārtas ir tādas iekārtas, ko darbina ar elektriskos strāvu vai elektromagnētisko lauku un tās pieder pie videi kaitīgo preču grupas.

Televizors, dators, ledusskapis, radioaparāts, elektriskās bērnu rotaļlietas, fotofilmiņas, kompaktdisku atskaņotājs un vēl garš saraksts ar tamlīdzīgiem priekšmetiem satur virkni bīstamu vielu – svinu, kadmiju, dzīvsudrabu un citas. Kā uzsver Ventspils labiekārtošanas kombināts, šādas lietas nedrīkst mest laukā, jo izmetot tos kopā ar sadzīves atkritumiem vai izmetot kur pagadās, dažādu ārējo vides faktoru iedarbības rezultātā, metālu savienojumi var sākt sadalīties un kaitīgās vielas var nonākt augsnē, gruntsūdeņos un vēlāk – cilvēka organismā radot patoloģiskas izmaiņas atsevišķu orgānu darbībā, izraisot ļaundabīgos audzējus un dažādas mutācijas, kas var ietekmēt nākamās paaudzes. Tieši tādēļ svarīgi nolietotās elektriskās un elektroniskās iekārtas atdalīt no pārējās atkritumu plūsmas un nodot atsevišķi.

Ventspilī ir plašas iespējas videi un cilvēka veselībai drošā veidā atbrīvoties no nolietotām elektroprecēm. Iedzīvotāji visa veida elektropreces bez maksas var nodot Jēkaba ielā 47 un Siguldas ielā 8a, katru dienu no plkst.10 līdz 19 (izņemot pirmdienas). Mazās elektropreces – tējkannas, fēni, mobilie telefoni utt. – bez maksas var nodot lielveikalā Rimi Lielajā prospektā 3/5 un J.Poruka ielā 5, kur sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu ir izvietotas kastes mazās elektroniskas izmešanai. Vienu reizi gadā tiek rīkota arī elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas akcija, kuras laikā iedzīvotājiem tiek piedāvāts tuvāk savām mājām nodot šos atkritumus.

Svarīgi zināt, ka atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam, elektrisko un elektronisko iekārtu izplatītājs, kas piegādā jaunas mājsaimniecības elektriskās vai elektroniskās iekārtas tieši to lietotājam, nodrošina elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu pieņemšanu, neprasot par to samaksu, ja attiecīgās ierīces pieder pie līdzīga tipa iekārtām un veikušas tādas pašas funkcijas kā piegādātās iekārtas.

Bet kas gan notiek ar šiem atkritumiem tālāk? Svarīgi šos atkritumus nodot atkritumu apsaimniekotājam, kurš atbilstoši normatīvo aktu regulējumam ir saņēmis atbilstošas atļaujas un kuram par atkritumu tālāku nodošanu ir noslēgti atbilstoši līgumi. Ventspils labiekārtošanas kombināts ir jau vairāku gadu desmitu pieredze attiecīgo atkritumu apsaimniekošanā. Pēc elektropreču savākšanas tie tiek nodoti tālākai pārstrādei, kur izmantojot visatbilstošāko pārstrādes vai neitralizācijas metodi iekārtas atgriežas atpakaļ vidē jaunos izstrādājumos, precēs un izejvielās.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: SXC