Ventspilī plāno apkures tarifa samazinājumu par 5,8%

1282

Drīzumā apkures tarifs Ventspilī varētu samazināties par 5,8%, aģentūru LETA informēja pašvaldības SIA Ventspils siltums valdes priekšsēdētājs Arnis Uzaris.

Ventspils siltums iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) jaunu siltumenerģijas ražošanas, pārvades un sadales, tirdzniecības tarifa projektu, kas paredz apkures tarifa samazinājumu par 5,8% – no 58,30 eiro līdz 54,90 eiro par megatavstundu (MWh) bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Šonedēļ SPRK izskatīs iesniegto tarifa projektu, un apstiprināšanas gadījumā jaunais tarifs varētu stāties spēkā martā.

Līdz ar to kopš 2013.gada kopējais siltumapgādes tarifa samazinājums Ventspilī būs jau vairāk nekā 13%.

Jaunā siltumenerģijas tarifa apstiprināšanas gadījumā Ventspils tarifs pielīdzināsies Liepājai, kur tarifs pašlaik ir 54,95 eiro par MWh un kur siltumenerģijas ražošanai izmanto gan dabas gāzi, gan šķeldu.

Komentējot publikācijas masu medijos par siltumenerģijas tarifiem Latvijā un to, ka Ventspilī ir viens no dārgākajiem siltumenerģijas tarifiem starp lielākajām Latvijas pilsētām, “Ventspils siltums” norāda, ka neesot korekti salīdzināt apkures tarifus starp pilsētām, kur siltumenerģijas ražošanā tiek izmantoti dažādi tehnoloģiskie risinājumi un kurināmo veidi.

Ventspils ir vienīgā no Latvijas lielākajām pilsētām, kurā jau vēsturiski nav izbūvēts dabasgāzes piegādes cauruļvads. Ventspilī siltumenerģija tiek saražota ar koksnes šķeldu, kas ir vietējais atjaunojamais energoresurss. Ja siltumenerģijas ražošanai tiek izmantota dabasgāze, tad kurināmā izmaksas siltumenerģijas tarifā veido no 60% līdz 80%, bet, kurinot ar koksnes šķeldu, – apmēram 20% līdz 30%, taču pats ražošanas process, izmantojot šķeldu kā kurināmo, ir dārgāks.

“Strauji mainoties gāzes cenām, tikpat strauji mainās arī siltumenerģijas tarifs tiem uzņēmumiem, kas siltuma ražošanai izmanto dabasgāzi. Savukārt, ja siltuma ražošanai izmanto koksnes šķeldu, tad kurināmā izmaiņu ietekme ir ievērojami mazāka. Tādēļ siltumenerģijas tarifs tiem uzņēmumiem, kas izmanto dabasgāzi, pēdējos gados galvenokārt strauji pazeminājies, pateicoties tieši gāzes cenu kritumam pasaules tirgū,” skaidroja Ventspils siltums.

2014.gada oktobrī, kad dabasgāzes cena bija 291,69 eiro par tūkstoti normālkubikmetru, siltuma tarifs Daugavpilī bija 60,66 eiro par MWh, bet Rēzeknē – 62,28 eiro par MWh. Tajā pašā laikā Ventspilī siltuma tarifs 2014.gadā bija 59,58 eiro par MWh jeb zemāks nekā vairumā lieloreģionu pilsētu, kur ir pieejama dabasgāze, skaidroja “Ventspils siltums”. Savukārt jau 2016.gada jūnijā, kad dabasgāzes cena bija samazinājusies līdz 142,29 eiro par tūkstoti normālkubikmetru, siltuma tarifs Daugavpilī samazinājās par aptuveni 27% un bija 44,18 eiro par MWh, bet Rēzeknē samazinājās par aptuveni 22% un bija 48,43 eiro par MWh.

“Ir jākonstatē, ka pilsētās, kurās siltumenerģijas ražošanai izmanto tikai koksnes šķeldu, šāds straujš siltumapgādes tarifa kritums vienkārši nav iespējams,” uzsver Uzaris.

AS Latvijas Gāze informē, ka dabasgāzes tirdzniecības cena jau no februāra sāks straujāk pieaugt, un paredzams, ka tas veicinās arī siltuma tarifu pieaugumu pilsētās, kurās siltuma ražošanai izmanto dabasgāzi.

Lai uzlabotu kvalitāti un drošību Ventspils siltumapgādē, izmantojot Eiropas fondu līdzekļus, pēdējo piecu gadu laikā Ventspilī rekonstruētas abas centrālās katlu mājas, lai aizstātu fosilo kurināmo mazutu ar atjaunojamo energoresursu – koksnes šķeldu. Tāpat arī rekonstruēti jau 99,6% siltumtrašu, kas nodrošina lielāku siltumenerģijas piegādes drošību un būtiski samazina siltuma zudumus.

Pašlaik Ventspilī gandrīz 90% siltumenerģijas tiek saražota ar koksnes šķeldu, kuras iepirkuma cena ir stabila un pietiekami prognozējama ilgākā laika periodā, skaidroja Ventspils siltumā, piebilstot, ka tādējādi Ventspilī siltumenerģijas ražošanas process nav pakļauts fosilo energoresursu cenu svārstībām pasaules tirgū un mērķtiecīga darba rezultātā ir iespēja stabili noturēt un arī samazināt siltuma tarifu patērētājiem.