Nostiprinot labās kaimiņattiecības, ik gadu kādā Latvijas reģionā tiek rīkotas Ziemeļvalstu dienas, un šogad – 14. un 15. oktobrī – ir pienākusi kārta Ventspilij.

Oficiālie pasākumi sāksies ceturtdien – tad pilsētā ieradīsies Dānijas vēstnieks Flemings Stenders, Norvēģijas vēstnieks Kristians Ēdegors, Somijas vēstniece Rīta Korpivāra un Zviedrijas vēstniece Kārina Hēglunde, kā arī Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons un Dānijas Kultūras institūta Baltijas valstīs direktors Simons Drevsens Holmbergs.

Vispirms Ziemeļvalstu diplomāti tiksies ar domes priekšsēdētāju Jāni Vītoliņu un pašvaldības pārstāvjiem, lai pārrunātu savstarpējo kontaktu pilnveidošanu un reģionālās sadarbības veicināšanu. Pēc šīs tikšanās Ziemeļvalstu delegācija dosies iepazīt Ventspili speciāli organizētā ekskursijā.

Pēcpusdienā diplomātu delegācija apmeklēs Ventspils 1. ģimnāziju, lai tiktos ar skolēniem un pārrunātu aktuālus sociālpolitiskus jautājumus – par globālās migrācijas tendencēm, sociālās drošības jautājumiem, arī par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbību. Vakarpusē viņi apmeklēs Ventspils Tehnikumu, kurā savukārt notiks “Zero Waste” meistarklases, kā samazināt atkritumu daudzumu ēdiena gatavošanā.

Ventspils Augstskolā 14. oktobra pēcpusdienā ir ieplānoti vairāki pasākumi. Semināru par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām plkst. 15:00 vadīs Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomniece Daina Mežecka un Valsts izglītības attīstības aģentūras vecākais eksperts Linards Deidulis.

Šādas programmas atbalsta valsts un pašvaldību darbinieku, tāpat arī NVO aktīvistu pieredzes apmaiņu un sadarbību, savukārt programma “Nordplus” sniedz iespēju īstenot tieši studentu, skolēnu un pasniedzēju mobilitātes, dažādas sadarbības tīklu un projektu aktivitātes izglītībā starp Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm. Šim semināram ir jāreģistrējas līdz 13. oktobrim, ieejot saitē https://ieej.lv/zIsR8.

Tūlīt pēc semināra, plkst. 16:30, Ventspils Augstskolā būs iespēja noklausīties somu teoloģijas doktora, filozofa un publicista Kaja Alhanena lekciju “Sabiedrības dialogs kā neatņemama demokrātijas sastāvdaļa”. Sarunāšanās, domapmaiņa, publiskās diskusijas ir neatņemama demokrātijas daļa, kas veido tās kultūru. Pasākums notiks angļu valodā.

Ceturtdienas pēcpusdienā plkst. 15:30 Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā notiks biznesa forums “Ilgtspējīgi tirdzniecības un loģistikas tīkli starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm”. Starptautisko organizāciju un kuģniecības, enerģētikas kompāniju vadītāji un pārstāvji tajā diskutēs par Eiropas Savienības un Ziemeļvalstu nospraustajiem mērķiem un īstenotajiem pasākumiem ceļā uz CO2 emisiju samazināšanu, ilgtspējīgu un klimatneitrālu ekonomiku un starptautisko tirdzniecību.

Tāpat forumā tiks pārrunātas sadarbības iespējas ilgtspējīgas tirdzniecības un loģistikas tīklu izveidē un paplašināšanā starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm. To organizē Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas Tirdzniecības palātas Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Norvēģijas vēstniecība.

Ventspils koncertzālē “Latvija” 14. oktobra vakars (plkst. 19:00) iecerēts kā Ziemeļvalstu dienu kulminācija – notiks vīru kora “Orphei Drängar” (“Orfeja kalpi”, Zviedrija) koncerts “Ziemeļu balsis Latvijas rudenī”. Šobrīd to vērtē kā vienu no profesionālākajiem un slavenākajiem vīru koriem pasaulē.

Dānijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar LIAA, Vēja enerģijas asociāciju un Dānijas uzņēmumu “European Energy” piektdien, 15.oktobrī, plkst. 10:00 LIAA Ventspils Biznesa inkubatorā organizē diskusiju (angļu valodā) “Ilgtspējīga vēja enerģijas attīstība”. Seminārā tiks aplūkots, kā vietējās kopienas var savlaicīgi iesaistīties sarunās ar vēja enerģijas parku attīstītājiem, lai nodrošinātu atvērtu dialogu starp iedzīvotājiem un attīstītājiem, vietējo kopienu ieguvumiem. Diskusijā runās arī par to, kā vēja enerģijas projekti var būt ilgtspējīgi un nodrošinot minimālu ietekmi uz cilvēku labsajūtu, vidi, bioloģisko daudzveidību un dabu.

Šajos pasākumos klātienē var piedalīties interesenti ar derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu.

Taču Ziemeļvalstu dienu programma pilsētā ir krietni plašāka. Kā jau “Ventspilnieks.lv” vēstīja, Bērnu bibliotēkā visu mēnesi būs skatāmas divas Somijas vēstniecības Latvijā sarūpētas izstādes.

“Somu animācijai 100” ataino, cik ļoti daudzveidīgi var būt somu animācijas mākslas stils un tehnika. Gadu gaitā šīs nozares mākslinieki ir apbalvoti ar daudzām starptautiskām balvām un animācijas filmu skatītāju skaits arvien pieaug. Izstādē eksponētajos plakātos var redzēt somu animācijas filmu kadrus no 1960. gadiem līdz mūsdienām. Savukārt izstādē “Muminu ģimene no Somijas” var aplūkot rakstnieces Tūves Jānsones grāmatas par Muminiem, viņas pašas zīmētās to ilustrācijas, Muminu rotaļlietas, bērnu apģērbus un traukus ar Muminu attēliem.

Ventspils Augstskolas bibliotēkā būs apskatāma izstāde “Ziemeļvalstu literatūras nedēļa – Latvija”. Jau 25 gadus Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ik gadu novembrī aicina pārlapot kādu jaunu vai senāku Ziemeļvalstu literatūras lappusi. Atzīmējot Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā 30 gadu jubileju, tika izveidota šī informatīvi ilustratīva izstāde, kas ataino izcilus piemērus Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbībā.

Savukārt Zviedrijas vēstniecība pilsētniekiem sarūpējusi pat trīs izstādes. No 11. oktobra līdz 30. novembrim Ventspils bibliotēkā būs skatāma izstāde “Pāri Baltijas jūrai: 1944-1945”. Tajā aplūkojama zviedru fotogrāfa Dāvida Holmerta foto hronika par bēgļiem no Latvijas – cilvēkiem, kuri piedzīvodami kara šausmas savā zemē, izmisuma dzīti kāpa vienkāršās zvejnieku laivās un devās tumšajos Baltijas jūras ūdeņos, lai nonāktu Gotlandē.

Pārventas bibliotēkā šajā pašā laikā ciemosies izstāde “Bez vardarbības”. Šeit būs eksponētas zviedru mākslinieces Stīnas Virsēnas ilustrācijas, kas apvienotas ar tekstiem no Astrīdas Lindgrēnas runas “Bez vardarbības”. Tajā rakstniece saka: “Sniedziet bērniem mīlestību, vairāk mīlestības un vēl vairāk mīlestības, un veselais saprāts radīsies pats par sevi.”

No 13. līdz 30. oktobrim, apmeklējot koncertzāli “Latvija”, būs apskatāma fotogrāfa Jāņa Medņa izstādi “Līvu krasts – Gotlande. Sasaukšanās”. Tā ataino Līvu krasta un Gotlandes kopīgo un nedaudz atšķirīgo kolorītu, veidojot virtuālu kultūrceļojumu starp abiem – laikā un telpā.

No 14. oktobra līdz 12. novembrim Pārventas bibliotēkā atradīsies informatīva izstāde “EEZ un Norvēģijas granti Latvijā” – par šo finanšu instrumentu ieguldījumiem kopš 2004. gada visdažādākajās jomās, katrā no tām izceļot arī labās prakses projektu piemērus un atspoguļojot tos attēlos. Izstādē uzzināsiet arī par norvēģu valsts plānotiem ieguldījumiem Latvijā laika posmā līdz 2024. gadam.

 

11.10.2021. / Autors: Dainis Lemešonoks / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs