Latvijas pirmais mākslīgais Zemes pavadonis Venta-1 nogādājis kosmosā prototipu nanozondei, kādu britu zinātnieka Stīvena Hokinga un Krievijas miljardiera Jurija Milnera projektā Breakthrough Starshot paredzēts palaist uz Centaura Alfas zvaigznāju, vēsta portāls Business Insider.

Šis nanozondes prototips, kuram dots nosaukums Sprite, ir dažus milimetrus biezs un tā izmērs ir 12 kvadrātcentimetri. Tam ir Saules baterijas, centrālais procesors, antenas, žiroskops un magnētiskā lauka mērītāji.

Viens šāds nanozondes prototips ir piestiprināts pavadonim Venta-1, bet otrs – Itālijas satelītam, kā arī vēl četri prototipi atrodas satelīta iekšpusē.

Projekts informējis, ka ar nanopavadoņu prototipiem tiek uzturēti radiosakari no Zemes stacijām Kalifornijā un Ņujorkā, kā arī ar tiem sakarus uztur radioamatieri.

“Šīs misijas nolūks ir izmēģināt, cik labi orbītā darbojas Sprite elektronika,” norādīts Breakthrough Starshot paziņojumā.

Projekts, kura vērtība ir 100 miljoni ASV dolāru, paredz šādas nanozondes apmēram pēc 25 gadiem palaist uz Zemei tuvāko zvaigznāju Centaura Alfu. Nanozondes pārvietosies, izmantojot tā dēvēto kosmosa buru, kas saņems enerģiju no jaudīgiem lāzeriem uz Zemes. Iecerēts, ka šādi nanozonde varētu sasniegt Centaura Alfu 20 gadu laikā.

Satelīta Venta-1 projektu vadītājs Aigars Krauze pastāstīja, ka nanozondes prototips satelītam pievienots, lai nogādātu to kosmosā. Viņš uzsvēra, ka satelīts izmantots kā transportlīdzeklis prototipam un tālāka saistība ar projektu Breakthrough Starshot tam nav.

Krauze sacīja, ka lēmums nanozondes prototipu pievienot satelītam izrietēja no Venta-1 projektu vadītāja Induļa Kalniņa sadarbības ar projekta Breakthrough Starshot īstenotājiem, kuriem bija nepieciešams nogādāt izstrādāto Sprite prototipu kosmosā.

Pēc Krauzes teiktā, iepriekš Ventspils Augstskolas mājaslapā tika ievietota informācija, ka satelītam pirms palaišanas kosmosā tiks pievienots nanozondes prototips, tomēr plašāku informāciju par to projekta īstenotāji nevarēja sniegt, jo Sprite pievienošana satelītam tiešā veidā nebija saistīta ar pašu Venta-1 projektu un tā īstenotāji nav iesaistīti projekta Breakthrough Starshot realizēšanā.

Savukārt taujāts, vai projekta Venta-1 īstenotāji saņēma finansiālu atlīdzību par to, ka nanozondes prototips nogādāts kosmosā, Krauze sacīja, ka par to netika saņemta nekāda veida samaksa.

Autors: LETA / Foto: Ventspils Augstskola