Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Pašvaldību pārraudzības nodaļā 119 vietvaras uzrauga septiņi darbinieki. Tā piektdienas rītā intervijā Latvijas Radio atzina ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts. 

Pavisam cita aina ir kaimiņzemēs Igaunijā un Lietuvā. Igaunijas administratīvo iedalījumu veido 15 apriņķi. Iekārta, kas nav mainīta kopš 1990.gada (Latvijā, kā zināms, iekārta mainīta un arī tagad izskan versijas par jaunas kārtības nepieciešamību), iedala arī sīkākās divu veidu pašvaldībās – 33 pilsētās un 183 pagastos. Taču Igaunijā pašvaldību darbu uzrauga 45 cilvēki.

Savukārt Lietuvā administratīvo iedalījumu veido 10 apriņķi, kuri sīkāk iedalās 43 rajonu pašvaldībās un septiņu pilsētu pašvaldībās, bet pašvaldības veido vēl sīkākas vienības – 546 seņūnijas. Kopumā Lietuvā vietvaras uzrauga 30 darbinieki.

VARAM parlamentārais sekretārs skaidro, ka lielākā darbinieku samazināšana notika ekonomiskās krīzes ietekmē. Patlaban VARAM varot novērst likuma pārkāpumus, kas ir prioritāri. Eglīts ir pārliecināts, ka nākotnē kapacitāte palielināsies. Vienlaikus viņš pauda, ka nav pareizi runāt par administratīvā aparāta samazināšanu tikai valsts pārvaldē, bet nerunāt par pašvaldībām, kur līdzekļi aizvien nereti tiek tērēti neefektīvu institūciju uzturēšanai.

Komentējot Ķekavas pašvaldībā notiekošo attiecībā uz komiteju sastāva izmaiņām, Eglītis teica, ka esot jāpalūkojas uz šo domes sasaukumu kopumā. “Nelikumīgi iecelts padomnieks, priekšsēdētāja vietnieks, kurš, kā atklājās, iespējams, veic nelikumīgas darbības ar domes degvielu, šīs koalīciju maiņas. Tas viss ir viena sasaukuma laikā un neliecina par labu pārvaldību [..],” pauda VARAM valsts sekretārs. Veidu, kādā mainīts Ķekavas pašvaldības komiteju sastāvs, Eglītis nosauca par patvaļu un likumam neatbilstošu rīcību.

Savukārt attiecībā uz Rīgas domes vairākkārt veiktajām pašvaldības nolikuma izmaiņām, viņš norādīja, ka sagaida adekvātu risinājumu no pašvaldības. Pēc Eglīša paustā, tā esot apņēmusies labot nolikumu. Vienlaikus, ja Rīgas dome nespēs vienoties par iekšējo darba organizāciju, tad Eglītis neredzot, kā dome varēs strādāt tālāk. “Ja nevar vienoties par darba kārtību, tad nevar pieņemt lēmumus,” uzsvēra VARAM parlamentārais sekretārs, piebilstot, ka šādā situācijā ministrijai būs ierobežotas manevrēšanas iespējas.

Eglītis pauda pārliecību, ka lielā daļā pašvaldību šādas problēmas rodas pieredzes trūkuma dēļ.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA