Eiropas Savienība ir aizliegusi no 3.jūlija laist tirgū vienreizlietojamos plastmasas šķīvjus, salmiņus, galda piederumus un citus līdzīgus izstrādājumus. Vai tie pilnībā izzudīs no veikalu plauktiem un ēstuvju letēm? To rādīs laiks.
Plānots, ka iepriekš saražoto un iegādāto ļaus iztirgot, kamēr noliktavas, skapji un plaukti būs tukši. To varam uzskatīt kā kara pieteikumu vienreizlietojamai plastmasas produkcijai.
Arī pie mums Latvijā plastmasas atkritumi, ko izskalo jūra, ik gadu tikai pieaug, mikroplastmasu atrod ūdeņos un zivīs, vēlāk šīs ķīmiskās vielas nonāk cilvēka organismā.
Pat 70% no jūras piesārņojuma veido tieši vienreizlietojamie plastmasas izstrādājumi, 80% no tiem izmanto uzņēmējdarbībā, 10–20% mājsaimniecībās.
No 3. jūlija ar atsevišķu direktīvu būs aizliegts Eiropas Savienībā ievest vai ražot vienreizlietojamos plastmasas izstrādājumus. Latvijā šo liegumu regulēs Plastmasu saturošu izstrādājumu likums, kas vēl tiek saskaņots.
Taču arī Iepakojuma likumā bezmaksas plastmasas maisiņu aizliegumā tika atstāts “caurums” jeb izņēmums izmantot par velti vieglos maisiņus higiēnas nolūkiem. Šobrīd šajā likumprojektā ir pieļauts pretrunīgs regulējums putupolistirola izstrādājumiem.
Tāpat aizliegums paredz izplatīt preces no putupolistirola ar marķējumu EPS, taču atļauts tirgot līdzīgas, tikai ar marķējumu XPS.
EPS sastāv no nelielām, sapresētām daļiņām, kas viegli var atdalīties, bet XPS – no izturīgākas viendabīgas, uzputotas masas.
Taču neviens no minētajiem putupolistirola veidiem nav videi draudzīgs, jo netiek dalīti vākts un paredzēts pārstrādei.
Tautā tik iecienītās plastmasas glāzītes nav iekļautas aizliegto izstrādājumu sarakstā tāpēc, ka industrija joprojām nespēj radīt videi draudzīgāku aizstājēju.
Šobrīd nav iespējams noteikt, cik ilgi Latvijā tirgos līdz 3. jūlijam saražotos vai iegādātos vienreizlietojamos plastmasas šķīvjus, galda piederumus un citus līdzīgus priekšmetus.
Noliktavās ir izveidojušies uzkrājumi, taču tie saistīti ar pandēmijas laika aizliegumiem, jo dažām preču grupām pārdošana pērn samazinājusies pat līdz 90%.
Varam prognozēt, ka līdzās plastmasas precēm tiks piedāvāts videi draudzīgs alternatīvu materiālu sortiments, taču šo izstrādājumu cena jūtami atšķirsies no plastmasas izstrādājumu cenām. Taču, neskatoties uz to, jau no 2019.gada pieprasījums videi draudzīgākiem produktiem ir ievērojami palielinājies.
24.02.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash