Iepriekšējās diennaktīs pusē no Latvijas novērojumu stacijām vidējā gaisa temperatūra bija zemāka par +15C grādiem. Tas nozīmē meteoroloģiskā rudens sākumu. Meteoroloģiskā rudens sākšanās reģistrēta 14 novērojumu stacijās no 28 stacijām, kuru dati ir publiski pieejami.
Vidējā gaisa temperatūra zem +15C no 25. līdz 29.augustam bija fiksēta Alūksnē, Bauskā, Dobelē, Gulbenē, Kuldīgā, Ogres novada Lielpečos, Rucavā, Rūjienā, Saldū, Siguldā, Skrīveros, Stendē, Ventspils novadā un Zosēnos.
Meteoroloģiskais rudens sākas, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra noslīd zem +15C grādiem.
Daudzu gadu gaitā iegūtie novērojumi liecina, ka Alūksnes un Vidzemes augstienē meteoroloģiskais rudens parasti sākas ap 20.augustu, bet visvēlāk tas iestājas jūras piekrastē.
Tā kā meteoroloģiskā rudens sākums ir pirmā diena piecu dienu periodā, kurā diennakts vidējā gaisa temperatūra ir zem +15C grādiem, minētajās vietās meteoroloģiskais rudens šogad ir iestājies 25.augustā.
Piecas secīgas diennaktis ar vidējo gaisa temperatūru zem +15C grādiem vēl nav bijušas Ainažos, Daugavpilī, Jelgavā, Kalnciemā, Kolkā, Liepājā un Liepājas ostā, Pāvilostā, Piedrujā, Rīgā, Skultē, Līvānu novada Sīļos, Ventspilī un Jēkabpilī.
Septembra sākumā varam sagaidīt siltāku laiku, tādēļ daļā valsts meteoroloģiskā vasara var turpināties vēl nedēļu vai pat divas nedēļas.
Pagājušais rudens augstās vidējās gaisa temperatūras ziņā bija neparasts un tas Latvijā turpinājās līdz pat šī gada februāra mēnesim. Tā kā ziema bija netipiski silta, sinoptiķiem nācās ieviest papildus kritēriju meteoroloģiskā pavasara sākuma noteikšanai, lai būtu iespējams noteikt robežu starp rudeni un pavasari iztrūkstošās meteoroloģiskās ziemas dēļ.
Daudzviet pasaulē meteoroloģiskos gadalaikus sauc par termālajiem gadalaikiem. ASV, Lielbritānijā un vēl vairākās valstīs meteoroloģiskie gadalaiki atbilst kalendārajiem gadalaikiem, piemēram, rudens sākas 1.septembrī un beidzas 30.novembrī.
Astronomiskā rudens sākumā abas Zemes puslodes saņem vienādu Saules gaismas un siltuma daudzumu. Gadalaikus varam iedalīt arī savādāk. Fenoloģisko rudeni iezīmē gājputnu aizlidošana, lapu krāsošanās un citas norises dabā.
Klimatiskā rudens robežas nosaka trīs iepriekšējo desmitgažu meteoroloģiskā rudens sākuma un beigu vidējie datumi. Vēl varam izdalīt solāros gadalaikus, tos nosaka atbilstoši dienas garumam jeb saules spīdēšanas ilgumam. Latvijā solārais rudens sākas aptuveni 6.augustā un beidzas 5.novembrī. Astronomiskā rudens sākums ir solārā rudens vidus.
Ilgtermiņa prognozes liecina, ka rudens un ziema kopumā gaidāma nedaudz siltāka par normu.
4.09.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay