Piektdien pēcpusdienā Latvijā reģistrēts šogad augstākais ultravioletās radiācijas indekss, kas Rucavas novērojumu stacijā sasniedzis astoņu punktu atzīmi. Tas pēc skalas nozīmē ļoti augstas radiācijas līmeni, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Kā rāda grafiks, ultravioletās radiācijas indekss piektdien pieaudzis strauji, sasniedzot līdz šim augstāko atzīmi – 8,0 punktus no 11 iespējamiem. Tiesa, vidējā radiācijas indeksa vērtība bija krietni zemāka un bija nedaudz virs sešiem punktiem, taču arī tas ir samērā augstu. Dienas prognoze bija zemāka, proti, Ventspilī tie bija 5,3 punkti, Liepājā un Daugavpilī – 5,5 punkti.

Kad saule spoži spīd starp mākoņiem, zemi sasniedz arī no mākoņiem atstarotā ultravioletā radiācija, tāpēc tās intensitāte saulainajos brīžos ir augstāka nekā tad, kad debesis ir skaidras.

Tuvākajās trīs nedēļās indekss brīžiem var pakāpties vēl nedaudz augstāk, pēc tam tas pakāpeniski samazināsies, jo saruks dienas garums un saules staru krišanas leņķis.

Šajā periodā, kad ultravioletais starojums sasniedz gada maksimumu, jāievēro īpaša piesardzība, uzturoties saulē. Laikā no plkst.11 līdz 16 nav vēlams ilgstoši atrasties tiešos saules saros – jāmeklē ēna, jālieto saulessargs vai jāvalkā galvassega un aizsargājošs apģērbs.

Cilvēki ar jutīgu ādu dienas vidū saulē var apdegt pat desmit minūtēs. Sauļošanās ilgumu var pagarināt, lietojot aizsargkrēmu. No saules jāsargā arī acis – vēlams nēsāt saulesbrilles, kurām ir ultravioleto staru filtrs.

Ultravioletā starojuma ietekmē āda ātrāk noveco, kā arī ievērojami palielinās risks saslimt ar ādas vēzi un acu slimībām, taču mērenās devās saules starojums cilvēka organismam ir vajadzīgs.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA