Smagos noziegumos apsūdzētais un no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs aicināts 27. novembrī ierasties un atbildēt uz deputātu jautājumiem tā dēvētās “oligarhu lietas” Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē. Viņš kļūs par otro oligarhu, kurš klātienē tiks izvaicāts saistībā ar iepriekš žurnālā “IR” publiskotajām tā dēvētajām “Rīdzenes sarunām”, kura autentiskumu A.Lembergs ir kategoriski noraidījis un dažādos ceļos centies publikācijas un žurnālu diskreditēt, apsaukājot redakcijas žurnālistus par “sorosoīdiem”.
Viens no trim oligarhiem – Ainārs Šlesers – jau piedalījās komisijas sēdē 30.oktobrī. Viņš sev ierastajā manierē populistiski pauda, ka neesot publiskotas tās sarunas, kur, piemēram, eksprezidents Valdis Zatlers “zvana un lūdzas”, lai politiķis atbalsta Zatlera pārvēlēšanu Valsts prezidenta amatā. Tā viņš netieši apliecina, ka šādas sarunas ir notikušas, līdz ar to vairojot pārliecību, ka sarunās ir piedalījies arī smagos noziegumos apsūdzētais Lembergs. Ņemot vērā, ka Šlesers neesot paudis atbalstu, vēlāk sekojusi parlamenta atlaišana, norādīja no politikas aizgājušais Šlesers. Viņš akcentēja, ka nav apstiprinājusies neviena epizode, par ko tiesībsargājošās iestādes sāka kriminālprocesu 2011.gadā. Tomēr parlaments šīs lietas dēļ tika atlaists. Lai gan juridiski par to nevar saukt pie atbildības, tomēr reāli par to esot atbildīgs tieši Zatlers, uzskata populists Šlesers. Uz vairākiem ar “oligarhu lietu” saistītajiem jautājumiem bijušais politiķis izvairīgi neatbildēja, norādot, ka būtu gatavs runāt par “visu lauku”, ja tiktu publiskots arī ar Zatleru pārrunātais. Komisija deembra sākumā izvaicās arī pašu eksprezidentu, kurš jau kategoriski noliedzis Šlesera apmelojošos apgalvojumus.
Kā nākamais no oligarhu trio uz parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi aicināts tieši Lembergs. Sagaidāms, ka arī šajā reizē Lembergs turpinās vispārināti prātuļot un izteikties ne pēc būtības, kā tas šajā jautājumā jau vairākkārt ir pierādījies dzīvē gan tā dēvētajās Lemberga iknedēļas preses konferencēs, gan intervijās masu medijos un paša Rīgā sasauktajā brīfingā, kā arī tiesvedības procesā.
Parlamentārā izmeklēšanas komisija tika izveidota pēc tam, kad žurnāls IR jūnijā publiskoja viesnīcā Rīdzene notikušās sarunas, kurās Šlesers, Lembergs un citas ietekmīgas amatpersonas kārtojušas biznesa un politikas lietas, bieži vien leksikā izmantojot arī rupjus vārdus un citus cilvēkus pazemojošus komentārus. Lembergs pats publiski paudis, ka neesot pierādījumu šo sarunu autentiskumam, uzskatot, ka tā ir kārtējā safabricētā lieta pret viņu. Kādu kārtējo “šovu” demonstrēs Lembergs, varēs vērot arī komisijas sēdes tiešraidē.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) laika posmā no 2009. līdz 2011.gadam veica šo sarunu noklausīšanos un tās kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā “oligarhu lietā”, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas neesot pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.
Piemēram, saistībā ar vienu no sarunās minētajiem gadījumiem kriminālprocess tika izbeigts pret Šleseru, kurš būdams ieinteresēts, lai Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā tiktu iecelts Andris Ameriks, 2010.gada oktobra sākumā piedāvājis A.Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA Mediju nams. To, vai šī “noraktā” lieta, par kuru tik droši bija oligarhu trio, atkal tiks atjaunota, vēl nav skaidrs.
Autors: Ventspilnieks.lv