Piektdien visā pasaulē atzīmē starptautisko sieviešu dienu. Interesantu statistiku apkopojusi Labklājības ministrija, kas atklāj – Latvijā pagājušajā gadā dzīvoja 1,044 miljoni sieviešu.
Saskaņā ar statistikas datiem, Latvijā sieviešu īpatsvars ir ievērojami lielāks nekā vīriešu. Ja Latvijā dzīvo 1,044 miljoni sieviešu, vīriešu skaits bija tikai 889,6 tūkstoši.
Arī dzīves ilguma ziņā sievietes ir krietni pārākas par vīriešiem: sieviešu vidējais dzīves ilgums ir 79,6 gadi, kamēr vīriešiem – par desmit gadiem mazāk jeb 69,8 gadi.
Sieviešu un vīriešu nodarbinātības rādītāji liecina, ka bija nodarbināts 61,7% sieviešu un 67,7% vīriešu vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Tikai 6% sieviešu nodarbojas ar dabaszinātnēm, tehnoloģiju attīstību un inženierzinātni (STEM joma).
Latvijā augstākā izglītība ir 35,6% sieviešu un 22% vīriešu. Sieviešu īpatsvars Latvijas augstskolu absolventu vidū 2018.gadā bija 63,5%. 29% Latvijas sieviešu ieņem vadošus amatus. Trešā daļa no visiem Latvijā esošajiem uzņēmumiem pieder sievietēm. Attiecībā uz amatiem – 30,2% no visiem Latvijas uzņēmumiem amatus ieņem sievietes.
Sievietes gan ir proporcionāli maz (~20-30%) pārstāvētas augstākajos lēmumu pieņemšanas līmeņos (Latvijā lielāko uzņēmumu lēmējinstitūcijās, Latvijas bankas vadībā), 31% – Saeimā.
19% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā ir izplatīta diskriminācija pēc dzimuma.
Vēsturiski 8.marta svetku diena ir tikusi dažādi ideoloģiski interpretēta. Starptautisko Sieviešu dienu pirmoreiz svinēja 1911. gadā, bet Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) to atzina 1975. gadā. Mūsdienās 8.marts ir diena, kad mēs svinam sieviešu sasniegumus izglītībā, karjerā, savas lomas un personības apzināšanā, vienlīdz saprotot, cik daudz darba vēl jāiegulda dzimumu līdztiesības un vienlīdzības jomā.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay