Gada siltajos mēnešos liela sabiedrības daļa kļūst par potenciāliem zagļu upuriem. Tie ir velosipēdu īpašnieki. Piemēram, pērn kopumā reģistrētas 1766 velosipēdu zādzības, bet šī gada jūlija pirmajā nedēļā saskaņā ar Valsts policijas informāciju nozagti vismaz 78 velosipēdi. Tādēļ pienācis laiks atsvaidzināt atmiņā kā zagļu iecienītos trikus un paņēmienus, tā veidus, kā no garnadžiem pasargāties.
Pirmais un galvenais bauslis katram velosipēda īpašniekam ir – iegādājieties kārtīgu un kvalitatīvu atslēgu velosipēda pieslēgšanai. Bez uzraudzības atstāts, nepieslēgts “zaļais transportlīdzeklis” tā vien signalizē zaglim – paņem mani! Pat tad, ja savu braucamo esat atstājis uz pāris minūtēm cilvēku pilnā vietā, zagļus tas nemulsinās. Jo kā gan garāmgājēji var zināt, ka apsviedīgais vīrs, kurš sparīgi minas prom, nav velosipēda likumīgais īpašnieks?
Saslēdzēju plusi un mīnusi
Tirgū tiek piedāvāti vairāki saslēdzēju varianti, un no tiem vispopulārākie ir slēdzene ar trosi vai ķēdi, kā arī U-tipa saslēdzējs. Lai arī šie produkti 100% nepasargās velosipēdu no zādzības, toties ļaus samazināt nozagšanas risku.
No drošības viedokļa vislabākais ir U-tipa saslēdzējs, un jo tas diametrā resnāks, jo labāk, taču šis saslēdzējs ir diezgan neērts. Savukārt trošu saslēdzējs ir ļoti ērts un viegls, bet nedrošs. Ķēdes saslēdzēji ir kaut kur šiem abiem pa vidu. Šos saslēdzējus diezgan viegli var sagriezt vai pārkniebt ar speciāliem instrumentiem. Atcerieties – jo sarežģītāk zaglim piekļūt saslēdzējam, jo grūtāk to neitralizēt.
Pieslēdzot velosipēdu, tas ir jānovieto tā, lai starp velosipēdu un pieslēdzamo objektu būtu pēc iespējas mazāk brīvas vietas. Ja lietojat trošu vai ķēdes saslēdzēju, tad to pat var aptīt vairākas reizes tā, lai pēc iespējams grūtāk būtu tikt klāt un ķēde brīvi nekarātos. Lietojot U-tipa saslēdzējus, cenšaties tos saslēgt pēc iespējas zemāk un ar atslēgas caurumu skatu uz zemi, lai zaglis nemēģinātu to atmūķēt.
Atcerieties, ka velosipēda pieslēgšana pie samērā neliela – 10 līdz 15 centimetrus diametra koka – nav laba doma. Pirms dažiem gadiem bija gadījums, kad pārītis narkomānu koku, pie kura bija pieslēgts kārotais braucamais, gluži vienkārši nozāģēja. Ieinteresētajiem garāmgājējiem garnadži apgalvoja, ka esot pazaudējuši saslēguma atslēgu. Par laimi notiekošā aculiecinieki neapmulsa, izsauca policiju, un velosipēda īpašniekam viss beidzās laimīgi.
Un vēl – noņemiet no velosipēda visus velosipēda aksesuārus, kurus uzskatāt par vērtīgiem. Piemēram, apgaismes iekārtas, velokompjūteru u.t.t., arī šīs ir garnadžu iecienītas lietas.
Arī vietai ir nozīme…
Policijas statistika liecina, ka visbiežāk velosipēdi tiek nozagti no māju pagalmiem, priekštelpām, kāpņu telpām un garāžām. Turklāt dažkārt garnadži pamanījušies aizvest divriteņus arī no tādu namu kāpņutelpām, kuru durvis bijušas aprīkotas ar kodu atslēgām. Tāpēc arī šādās šķietami drošās vietās neaizmirstiet velosipēdu pieslēgt un pēc iespējas pieskatīt, vai braucamais ir drošībā.
Daļa iedzīvotāju velosipēdus mēdz novietot uz balkona, domājot, ka tur nu gan tie būs drošībā. Kas to deva! Izrādās, zagļiem nav šķērslis ne vien pirmā stāva balkons, bet arī augstākos stāvos atstāti braucamie. Šādos gadījumos zagļi parasti strādā pāros – viens ar virvi kabatā lien uz balkonu, piesien velosipēdu un nolaiž to lejā pāriniekam. Visa operācija parasti aizņemot ne vairāk kā 10 – 15 minūtes. Saprotamu iemeslu dēļ šīs darbības parasti tiek veiktas diennakts tumšajā laikā. Šeit zāles ir vienas – lai kā tas šķistu no estētiskā viedokļa, glābt var vienīgi restes balkona priekšā.
Ieteikumi velosipēdu pircējiem
Pirmais noteikums, kas būtu jāņem vērā lietotu velosipēdu pircējiem no nepazīstama pārdevēja vai ar sludinājuma starpniecību, ir pārliecināšanās, ka velosipēds nav zagts. To iespējams noskaidrot pēc tā rāmja numura. Šie dati glabājas speciālos reģistros. Jau kopš 2010. gada cīņai pret velosipēdu zādzībām izveidots vienots velosipēdu reģistrs – VeloReg.lv, kurā īpašnieki tiešsaistē var reģistrēt savus velosipēdus. Īpašniekam jānorāda informācija par sevi, velosipēda sērijas numurs un jāpievieno velosipēda fotogrāfija. Ja velosipēds tiek nozagts, īpašniekam datubāzē jānomaina statuss – tādējādi ikvienam interneta lietotājam ir pieejama informācija par zagtiem velosipēdiem.
Velosipēdu iespējams reģistrēt arī jebkurā CSDD nodaļā vai elektroniski – CSDD e-pakalpojumos – https://e.csdd.lv. Velosipēda reģistrācija policijai galvenokārt noder gadījumos, kad tiek aizturēta kāda persona, pie kuras tiek atrasts viens vai vairāki velosipēdi.
Abos gadījumos iespējams pasūtīt velosipēda reģistrācijas uzlīmes, kuras uzlīmēt uz velosipēda rāmja. Šīs uzlīmes kalpos kā brīdinājuma signāls potenciālajiem zagļiem, ka velosipēds ir reģistrēts, un tā pārdošana būs grūta.
Iegādājoties velosipēdu veikalā, pārliecinieties, ka saņemat arī čeku un velosipēda pasi. Velosipēda pase apliecina, ka tieši jūs esat velosipēda īpašnieks.
22.07.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay