Darba meklētāju īpatsvars šogad Latvijā turpinās ievērojami samazināties, bet reģionu mērogā visstraujāk bezdarbnieku rindas saruks tieši Kurzemē. Tam par iemeslu ir aktīvā rūpniecības attīstība Liepājas un Ventspils pilsētās, prognozēs par jauno gadu pauž bankas Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš.

Viņš norāda, ka reģistrētā bezdarba līmenis Rīgā un Pierīgā jau ir ļoti zems: novembrī tas bija attiecīgi 3,9% un 4,1%. “Skaidrs, ka tālākas reģistrētā bezdarba samazināšanas iespējas ir ļoti ierobežotas. Ap 6% tas bija Zemgalē un Vidzemē, nedaudz augstāks Kurzemē, bet Latgalē bija 14,4%. Tiesa, grūti izskaidrojamu iemeslu dēļ tieši Rīgā, kur it kā slēptajam bezdarbam vajadzētu būt vismazākajam, darba meklētāju īpatsvars no reģistrētā bezdarba atšķiras visvairāk – ja 2017.gadā reģistrētais bezdarbs pilsētā vidēji bija 4,4%, tad darba meklētāju īpatsvars 7,8%,” norāda ekonomists.

Viņš arī norāda, ka pārējo reģionu starpā visstraujāk bezdarba līmenis šogad samazināsies tieši Kurzemes reģionā, jo “dinamiski attīstās rūpniecība Liepājā un Ventspilī, tāpat cerīgi izskatās situācija Kuldīgā”.

“Bezdarba mazināšanos 2019.gada veicinās gan jaunu darba vietu radīšana, gan demogrāfiskie faktori. Šobrīd katru gadu pensijas vecumu sasniedz būtiski lielāks cilvēku skaits, nekā nāk darba tirgū un šī darbaspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanās nozīmē, to ka bezdarbs Latvijā turpinātus samazināties, pat ja ekonomika augtu būtiski lēnāk nekā pašlaik,” tā savukārt prognozē bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Viņš prognozēja, ka lielākais darba vietu pieaugums gaidāms informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē, viesnīcās un restorānos, kā arī iekšējo pakalpojumu nozarēs, bet, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, 2019.gadā nav vairs gaidāms tik straujš darba vietu pieaugums būvniecībā.

Swedbank galvenā ekonomiste Latvijā Lija Strašuna atzīmēja, ka darba tirgus turpinās silt un darbinieku trūkums vairumā nozaru būs arvien izteiktāks. “Varētu kļūt aktuālāka darbinieku pārvilināšana, jo īpaši zemāk kvalificētu strādnieku, kuru darbs ir diezgan līdzīgs daudzās nozarēs. Savukārt SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis teica tā: “2019.gadā būs redzamas tās pašas strukturālās problēmas, kad prasmes uz zināšanas neatbilst darba tirgus vajadzībām, kā arī reģionālais aspekts, kas noteiktās vietās uztur bezdarbu. Citiem vārdiem, tur, kur ir cilvēki, nav darba.”

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA