Atbildīga ūdens lietošana ļauj ne tikai samazināt rēķinus par ūdenssaimniecības pakalpojumiem, bet arī būt videi draudzīgākiem. Pašvaldības SIA “ŪDEKA” atgādina par praktiskiem padomiem, kā samazināt ūdens patēriņu mājās:
1. Sekojiet līdzi iekārtu stāvoklim
Piloši krāni, tekošas caurules un tualetes skalošanas kastes nemanāmi var radīt ūdens zudumus. Pat viens piliens sekundē var novest pie vairāku litru ūdens zuduma diennaktī. Tāpēc ir svarīgi regulāri pārbaudīt mājokļa santehniku un laikus novērst bojājumus.
2. Izmantojiet aeratorus un ūdens termostata jaucējkrānus
Ja mājoklī tiek izmantoti jaucējkrāni, kuros nav iebūvēts aerators, tad uzstādot šādu ūdeni taupošo uzgali, iespējams samazināt ūdens patēriņu pat līdz 50%. Aeratori sajauc ūdeni ar gaisu, padarot ūdens plūsmu ekonomiskāku, bet nezaudējot komfortu. Tāpat noderīgi ir uzstādīt termostata jaucējkrānus, kas ļauj iestatīt vēlamo ūdens temperatūru, novēršot nepieciešamību lieki tecināt ūdeni līdz tas sasniedz vajadzīgo temperatūru.
3. Optimizējiet ūdens lietošanu ikdienas paradumos
Tāpat ūdeni iespējams ietaupīt piedomājot par saviem paradumiem dažādos ikdienišķos brīžos, piemēram, aiztaisot ūdens krānu ziepējoties vai tīrot zobus. Savukārt dodot priekšroku ātram dušas apmeklējumam, iespējams patērēt līdz sešām reizēm mazāk ūdens nekā mazgājoties vannā. Tomēr svarīgi kontrolēt arī laiku, kas tiek pavadīts dušā, jo standarta duša, kas nav aprīkota ar ūdens taupīšanas funkciju, minūtē var patērēt pat 15-20 litrus ūdens.
4. Kontrolējiet ūdens patēriņu tualetē
Arī tualetes pods var būt ievērojams ūdens patēriņa avots, tādēļ divu režīmu tualetes skalošanas sistēmas ir efektīvs risinājums, jo iespējams izvēlēties mazāku vai lielāku ūdens daudzumu, atkarībā no nepieciešamības.
5. Izmantojiet sadzīves tehniku efektīvi
Mazgājot traukus ar rokām, ieteicams piepildīt izlietni ar ūdeni, nevis nepārtraukti tecināt ūdeni. Minūtes laikā pa krānu iztek 8 -10 litri ūdens. Savukārt, izmantojot trauku mašīnu un veļas mazgājamo mašīnu, svarīgi, lai tās būtu pilnībā piepildītas. Lai taupītu vēl vairāk resursu, izmantojiet EKO programmas, kas palīdzēs ietaupīt gan ūdeni, gan elektroenerģiju.
7. Uzraugiet ūdens skaitītāja rādījumus
Regulāra skaitītāja rādījumu pārbaude palīdz novērtēt ūdens patēriņa efektivitāti. Šādā veidā iespējams pamanīt arī noplūdes, kuras nepieciešams novērst.
8. Dārza laistīšanai uzkrājiet un izmantojiet lietus ūdeni
Lietus ūdens ir lielisks resurss, ko izmantot dārza laistīšanai. Izmantojiet lielus traukus vai mucas, lai savāktu lietusūdeni no notekām.
Izmantojot šos vienkāršos paņēmienus, iespējams samazināt nelietderīgu ūdens patēriņu un veicināt ilgtspējīgāku resursu izmantošanu.
Ar vienkāršiem soļiem, pretī videi un maciņam draudzīgākam dzīvesveidam!
10.10.2024. / Autors: PSIA “Ūdeka” / Foto: Pixabay