Popē muižas dzimtļaužu svētkos varēs izzināt savas dzimtas saknes

1213

Šajā nedēļas nogalē, 20.oktobrī, norisināsies īpaši Popes muižas dzimtļaužu svētki, kuru laikā ikvienam Popes muižas zemnieku dzimtas pēctecim būs iespēja precīzāk izzināt savas dzimtas saknes, jo būt popiņam tas ir gods, uzsver svētku rīkotāju pārstāvis Roberts Grinbergs.

Svētki sāksies ar dievkalpojumu plkst.10 Popes baznīcā. Tie turpināsies ar Popes muižas dzimtļaužu konferenci vēsturiskajā Popes baznīckrogā – Popes kultūras namā. No plkst.11 Popes muižas dzimtļaužu konferencē tiks piedāvātas dažādas vēstures tēmas, kas ļaus izprast popiņu izcelsmi un agrāko laiku dzīvi. Ar lasījumiem piedalīsies biedrības Popes muiža pārstāve Dace Sāmīte ar stāstījumu Popes muižas vēsturiskā teritorija un robežas, vēsturnieks un daudzu publikāciju autors Agris Dzenis ar lasījumu Ziņas par Popes muižas zemniekiem 14.-19.gs., Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Muntis Auns ar lasījumu Popes muižas iedzīvotāji un krogi 18.gs. beigās, kā arī Latvijas vadošais demogrāfs Ilmārs Mežs piedāvās ieskatu tēmā Popes un Ances pagasta uzvārdi 20.gs. sākumā – vietējie un ienākušie.

“Pasākuma laikā ikvienam Popes muižas zemnieku dzimtu pēctecim būs iespēja izzināt savas dzimtas saknes baznīcu grāmatās, izzināt dzimtas māju atrašanās vietu kartogrāfiskajos materiālos, apskatīt un izjust Popes muižas kultūrvēsturisko apbūvi,” skaidroja Grinbergs.

Popes muižas vēsturiskā teritorija aptver tagadējos Popes un Ances pagastus, kā arī piekrastes ciemus Lielirbi, Miķeļtorni un Lūžnu. Popes muižas 1834. gada dvēseļu revīzijā reģistrētas 472 dzimtas ar katrai raksturīgu uzvārdu. Dažiem no uzvārdiem izcelsme ir rodama tieši Popes muižā. Redzamākie no tiem ir: Angers,Asiķis, Aure, Belte, Bērents, Billeskalns, Boters, Brauče, Buntiks, Dubenlāže, Dūče, Erenštreits, Grīnpauks, Grīnpukals, Jaunaure, Jaunķierpe, Jorniņš, Kāgans, Ķierpe, Korše, Krinkels, Kroje, Kuike, Kumstik, Lāže, Lepste, Mazistabs, Mežupe, Nabels, Niedraks, Ofkants, Ostupe, Pāže, Spiņņe, Teibe, Tīle, Urga, Veckāgans, Vičaks, Virpadže un daudzi citi, stāstīja Grinbergs.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Publicitātes foto