Tā dēvētās Rīdzenes sarunas liecina par šauras grupas centieniem kompromitēt Latvijas valsts neatkarību un demokrātiju un par sazvērestību pret Latvijas valsts suverēno varu, tādēļ tie viennozīmīgi ir uzskatāmi par Satversmes 1. un 2.panta pārkāpumiem, par kuriem piemērojams Krimināllikuma 10.nodaļā Noziegumi pret valsti noteiktais sods, uzskata sabiedrība par atklātību Delna. Tā aicina sarunās iesaistītos nekavējoties publiski apstiprināt vai pamatoti noliegt publicēto ierakstu autentiskumu.

Kā skaidroja Delna direktora vietniece Liene Gātere, iestājoties par atklātību un demokrātiju, Delna pieprasa izmeklēšanas iestādēm, tostarp prokuratūrai un KNAB, veikt vairākus uzdevumus. Pirmkārt, publicēt visus ar “oligarhu lietas” izmeklēšanu saistītos dokumentus, kas atrodas pie izmeklēšanas iestādēm, aicinot sekot ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera publiski paustajam ierosinājumam atslepenot informāciju, papildus prasot arī publicēt visus dokumentus, tai skaitā iestāžu protokolus un savstarpējās komunikācijas failus. Otrkārt, pārskatīt “oligarhu lietu” pēc būtības visplašākā valsts interešu kontekstā, ņemot vērā publiski izskanējušos jaunos faktus un sabiedrības vēlmi nodrošināt taisnīgumu. Izmeklēšanas iestāžu vadītājiem jāuzņemas atbildība par konstruktīvu savstarpēju sadarbību “oligarhu lietas” pārskatīšanas procesā un tas jāuzskata par viņu kompetences pārbaudījumu sabiedrības priekšā.

Tāpat Delna pieprasa publiski ziņot par jebkādas “Rīdzenes sarunās” iesaistītās personas centieniem tieši vai netieši ietekmēt iestādes lietas atkārtotā izskatīšanā, kā arī atbalstīt trauksmes cēlēju un mediju tiesības informēt sabiedrību par notikumiem, kas saistīti ar “Rīdzenes sarunām” un sabiedrības interešu pārkāpšanu.

Delna pieprasa Aivaru Lembergu, Aināru Šleseru, Andri Šķēli, Andri Ameriku, Jāni Dūklavu un citas “Rīdzenes sarunās” minētās personas nekavējoties publiski apstiprināt vai pamatoti noliegt publicēto ierakstu autentiskumu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA