Turpmāko četru gadu laikā Ventspils brīvostas pārvalde, iesaistoties Eiropas Savienības finansētās “Horizon Europe” pētniecības un inovāciju programmas projektā “MarTe: Marine Technology Excellence Hub for Sustainable Blue Economy in the Baltics”, analizēs Ventspils brīvostas iespējas attīstīt darbību atbilstoši zilās ekonomikas iespējām un ilgtspējas prasībām. Projektā, kura mērķis ir izstrādāt praktiskus risinājumus un politikas pilnveidošanas ieteikumus zilajai ekonomikai Igaunijā un Latvijā, iesaistījušās 13 izglītības un pētniecības, publiskā sektora, biznesa attīstības un nevalstiskās organizācijas.
Zilā ekonomika ir termins, ko izmanto, lai raksturotu ekonomikas modeli, kas fokusējas uz ilgtspējīgu jūras un okeānu resursu izmantošanu, lai veicinātu ekonomisko izaugsmi, uzlabotu dzīves kvalitāti un aizsargātu vidi. Tas ir virziens, kas šajos klimata un ģeopolitiskajos apstākļos ir īpaši aktuāls kā vides, tā arī tādām ar jūrlietām saistītām biznesa attīstības institūcijām kā Ventspils brīvostas pārvalde.
Projekta “MarTe Marine Technology Excellence Hub for Sustainable Blue Economy in the Baltics” iniciators ir Vides investīciju centrs (Environmental Investment Center – EIC) no Igaunijas, un tas apvieno galvenos partnerus jūras inovāciju un zilās ekonomikas jomā no Latvijas un Igaunijas: Tallinas Tehnoloģiju universitāti, Tartu Universitāti, Igaunijas Jūras industriju asociāciju, Sāremā attīstības centru, Sāremā sadarbības padomi, Latvijas Hidroekoloģijas institūtu, Kurzemes plānošanas reģionu, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, biedrību “Baltijas Krasti”, Pasaules Dabas fondu, Ventspils Augstskolu un Ventspils brīvostas pārvaldi. 6. un 7. februārī Pērnavā, Igaunijā norisinājās projekta oficiālās atklāšanas seminārs.
Kopējais projekta budžets ir gandrīz 4,8 miljoni eiro, no kā 369 450 eiro ir Ventspils brīvostas pārvaldes budžeta daļa. Brīvostas pārvaldei projekta ietvaros būs iespēja analizēt progresīvās jūras tehnoloģijas, tostarp autonomus un ar ūdeņradi darbināmus dronus vides uzraudzībai un duālajam pielietojumam, kā arī ūdeņraža blakusproduktu izmantošanu akvakultūrā un aprites ekonomikā. Projekta ietvaros tiks izstrādāta Izpētes un Inovāciju (R&I) stratēģija un definētas prioritārās nozares, uz kuru pamata Ventspils brīvostas pārvalde vadīs tālākās komercializācijas un attīstības plānu radīšanu, kā arī veiks “zaļā” ūdeņraža ražošanas blakusproduktu valorizācijas izpēti un izveidos biznesa modeli zilās ekonomikas un ilgtspējīgās enerģētikas tehnoloģiju pārneses centra koncepcijai.
MarTe projekts saskan ar Ventspils brīvostas stratēģiju inovāciju un ilgtspējas jomā, attīstot atjaunojamās enerģijas ražošanas un apkalpošanas sektoru. Pāreja no fosilās enerģijas tranzītostas uz lokālas izcelsmes preču eksporta un atjaunīgās enerģijas ostu ietver gan vēja parku apkalpošanu, gan saules enerģijas ražošanu, gan dalību nākotnes ūdeņraža ekonomikā un iesaisti Eiropas zaļā kursa īstenošanā panākot enerģētisko neatkarību, ilgtspējīgu izaugsmi un attīstību.
14.02.2025. / Autors: Brīvostas pārvalde / Foto: Brīvostas pārvalde