Jau vairāk nekā 20 gadu 26.aprīlī svin Intelektuālā īpašuma dienu, lai izceltu intelektuālā īpašuma nozīmi jaunradē, Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) šāgada tēma šai dienai ir «Intelektuālais īpašums un jaunatne: inovācijas labākai nākotnei», portālu BNN informē Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.

Nupat publicētais WIPO pētījums atklāj, ka pēdējā gadsimtā inovāciju temps pieaudzis ap 25 reizēm nekā tas bija iepriekš, tas nozīmē  – vidēji par 3% gadā. Katrā desmitgadē citas tehnoloģijas vai jomas bija galvenie jaunrades katalizatori. Piemēram, no 1895. gada līdz 1925.gadam transporta nozare veidoja 28% no visiem patentiem, ar ikgadējo izaugsmi 21%.

Pēc tam stafeti pārņēma veselības un farmācijas nozare. No 1930. gada līdz 1960.gadam inovācijas medicīnā trīskāršojās. Minētajā laika periodā šī joma ģenerēja 7% no visiem patentiem.

Līdzīgi bija arī  informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā 35 gados – no 1965. gada līdz 2000. gadam tā auga trīskārtīgi un minētajā laikā šīs nozares patenti veidoja 24% no visiem patentiem.

Tikmēr pēdējie 20 gadi ir aizritējuši digitalizācijas zīmē. «WIPO pētījums atklāj, ka digitālās inovācijas pēdējos 20 gados ir augušas četrkārši, sasniedzot 12% no visiem patentu pieteikumiem. Vēl vairāk – ja raugāmies uz pēdējiem pieciem gadiem, tad inovācijas, kas saistītas ar digitālajām tehnoloģijām, ir augušas par 172% straujāk nekā visi citi patenti,» piebilda Batalauskis.

Visstraujāk attīstās tādas jomas kā mākslīgais intelekts, lielie dati, mākoņskaitļošana un autonomās sistēmas, kamēr lietu interneta jomā vērojams kritums patentu skaita kritums.

«Inovāciju loma pasaulē tikai pieaugs, vēl vairāk sabiedrība pieprasa, lai tās attīstās ar lielāku ātrumu un risina problēmas tagad, nevis kaut kad vēlāk. Vienlaikus pieaugot jaunrades tempam, mums jāspēj parūpēties, lai to autori un viņu tiesības ir aizsargātas,» uzsvēra Batalauskis.

 

26.04.2022. / Autors: BNN / Foto: Unsplash