Latvijas Tirgotāju asociācija uztraucas – mazinot legālo tabakas izstrādājumu pieejamību veikalos un citās tirdzniecības vietās, tabakas izstrādājumus ļaujot tirgot vien “zem letes”, kā to paredz iecerētie grozījumi Tabakas izstrādājumu aprites likumā, dramatiski pieaugs kontrabandas cigarešu tirdzniecības apjoms.

Asociācija uzskata, ka to apliecina ne tikai citu valstu pieredze, bet arī Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras Latvijas fakti šī gada oktobrī veiktā sabiedrības aptauja par attieksmi pret dažādiem tabakas tirdzniecības ierobežojumiem un to efektivitāti.

Aptaujas dati liecina, ka turpat katrs ceturtais jeb 23% aptaujāto norāda, ka gadījumā, ja tabakas izstrādājumi būs mazāk pieejami, viņi, visticamāk, iegādāsies kontrabandas izcelsmes cigaretes. Pēc Latvijas Tirgotāju asociācijas aplēsēm, tas valsts budžetam radīs līdz pat 25 miljoniem eiro zaudējumu neiegūto nodokļu veidā. Vienlaikus sabiedrības veselības mērķus iespējams sasniegt arī nekaitējot valsts budžetam un maziem uzņēmumiem.

“Latvijas Tirgotāju asociācija jau vairākkārt ir paudusi savus iebildumus pret šādiem nepārdomātiem likuma grozījumiem. Tabakas izstrādājumu lietošanu nav iespējams efektīvi mazināt ar aplamiem ierobežojumiem un aizliegumiem – tie nekādi neveicina smēķēšanas netikuma mazināšanos sabiedrībā – ir vairāk jāstrādā pie sabiedrības izglītošanas. Šādi ierobežojumi vien rada šķēršļus legālajiem tirgotājiem, īpaši mazajiem veikaliem reģionos, kas nespēs izpildīt likuma prasības un, visticamāk, izņems cigaretes no sava sortimenta,” pauda LTA prezidents Henriks Danusevičs. “Savukārt šāds pavērsiens būs īsta dāvana cigarešu kontrabandistiem, kam pavērsies iespējas gūt fantastisku peļņu. Lai arī likumsargu cīņa ar kontrabandu pēdējos gados ir bijusi sekmīga, pieredze rāda, ka šo tirdzniecības ierobežojumu pieņemšanas gadījumā, pār valsti velsies jauns kontrabandas vilnis, bet zaudētāji būs legālie tirgotāji un arī valsts budžets.”

LTA atkārtoti uzsver arī to, ka šāds priekšlikums pēc būtības ir vērsts uz pārdali mazumtirdzniecības nozarē. Ja tas tiktu pieņemts, lielajiem tirgotājiem rastos būtiskas priekšrocības, kā rezultātā tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecība nonāktu atsevišķu tirdzniecības uzņēmumu rokās.

“Jāsaprot, ka vispārējs tabakas mazumtirdzniecības izvietošanas aizliegums bez izņēmumiem visvairāk kaitēs tieši mazajiem veikaliem. Līdz ar to jājautā, vai šāda veida ierobežojums, kura efektivitāte smēķēšanas mazināšanai nekur vēl nav pierādīta, tiešām ir pamatots un atbalstāms, ņemot vērā ļoti lielos ar to saistītos riskus. Un vai nebūtu jāmeklē cits risinājums, kas no vienas puses samazinātu tabakas izstrādājumu redzamību veikalos, bet no otras būtu samērīgs, ņemot vērā ietekmi uz valsts budžetu un mazajiem veikaliem – kā, piemēram, atļaut redzami izvietot tabakas un saistītos izstrādājumus vienā kasē katrā veikalā,” pauda Danusevičs.

Jānorāda, ka saskaņā ar pētījuma rezultātiem, Latvijas sabiedrībā dominē priekšstats, ka legālo tabakas izstrādājumu pieejamības ierobežošana veicinātu kontrabandas cigarešu iegādi – tā uzskata 72% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju.

Turklāt vairāk nekā puse aptaujāto smēķētāju pauda viedokli, ka legālo tabakas izstrādājumu pieejamības ierobežošana vecinātu kontrabandas cigarešu iegādi, savukārt 23% smēķētāju atzina, ka iegādātos kontrabandas izstrādājumus, ja legālie tabakas izstrādājumi nebūtu redzami un nopērkami veikalos.

Asociācijā norāda, ka jau šobrīd ceturtā daļa no kopējā Latvijas cigarešu tirgus ir kontrabanda, par ko saskaņā ar KPMG aprēķiniem valsts budžets nesaņem nodokļus apmēram 65 miljonu apmērā ik gadu. Aizliedzot pircējam redzamā veidā izvietot cigaretes mazumtirdzniecībā, nelegālais tirgus būtiski pieaugs, un vienlaikus mazināsies valsts budžeta ieņēmumi no tabakas akcīzes.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Valsts policija