Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram (VSRC) turpmākajiem trim gadiem piešķirto valsts finansējumu četru miljonu eiro apmērā plānots izlietot aunā zemas frekvences antenu tīkla (LOFAR) izveidei Irbenes radioteleskopu kompleksā. Tas veicinās pētījumus radioastronomijā un to pielietojumu tautsaimniecībā, portālam Ventspilnieks.lv skaidroja Ventspils augstskolā.
VSRC šobrīd notiek darbs pie jaunās paaudzes antenu lauka radioteleskopu konstruēšanas, veidošanas un mērījumu veikšanas, kas veicinās iesaistīšanos arī starptautiskajā LOFAR teleskopu tīklā. Jaunās paaudzes antenas tiek veidotas uz zemes, un tās spēj darboties kopā ar jau esošajiem RT-16 un RT-32 radioteleskopiem. Valdības piešķirtais finansējums – kopumā četri miljoni eiro turpmākajos trīs gados ļaus attīstīt un izveidot jaunās paaudzes radioteleskopus Irbenē, sniedzot pilnīgi jaunas iespējas zinātnes attīstībai ne tikai radioastronomijas, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT), ģeofizikas, ģeodēzijas, vides inženierijas, bioekonomikas jomās.
Šobrīd Ventspils Augstskola sadarbībā ar Nīderlandes un Lielbritānijas partneriem īsteno Baltics projektu, kura ietvaros VSRC būs sagatavoti speciālisti, kuriem būs praktiska pieredze jauno antenu izveidē, attīstībā, uzturēšanā un pētījumu veikšanā. Šī projekta realizācijai Ventspils Augstskola saņēma Eiropas Savienības finansējumu 300 000 eiro apmērā.