Ar mērķi novērst un samazināt konkrētu plastmasas izstrādājumu un to saturošu zvejas rīku ietekmi uz vidi, īpaši ūdeni un cilvēka veselību Saeima pieņēma Plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanas likumu.
Tas paredz no 3.jūlija aizliegt tirgū laist konkrētus plastmasas priekšmetus: ražotājs Latvijā nevarēs laist tirgū vairākas vienreizlietojamās plastmasas preces, kā piemēram, vates kociņus, galda piederumus (dakšiņas, nažus, karotes, irbulīšus), šķīvjus, salmiņus, dzērienu maisāmkociņus. Kā arī baloniem piestiprināmus un to turēšanai domātus kociņus un to mehānismus. Tāpat aizliegts no putu polistirola izgatavot pārtikas un dzērienu iepakojumus, tā korķīšus un vāciņus, dzērienu glāzes un to vāciņus, kā arī vienreizlietojamos un atkārtoti lietojamos no oksonoārdāmas plastmasas (kas oksidācijas procesā sadalās mikrofragmentos) izgatavotus izstrādājumus. Likumā noteikti pasākumi šo preču patēriņa samazināšanai, kā arī ražotāju atbildība uz plašāku preču klāstu.
Vienreizlietojamās plastmasas preces, ja tās būs laistas tirgū līdz šī gada 2.jūlijam, ir atļauts izpārdot.
Aizliegums neattieksies uz plastmasas precēm, ja tās būs ražotas medicīniskām ierīcēm, pārtikas iepakojumu žāvētai pārtikai, tostarp iepakojumu jēlai gaļai, kā arī primāro iepakojumu, kurā pārdod pārtiku vairāk nekā vienas porcijas daudzumā. Tāpat likuma prasības neattieksies uz eksportu uz trešajām valstīm.
Ražotājam būs jānodrošina aizliegto preču vietā piedāvāt patērētajam izstrādājumus, kas nesatur plastmasu, vai pārdot atkārtoti lietojamus plastmasas priekšmetus. Savukārt dzērienu iepakojuma ražotājiem noteiktas prasības pārstrādātā materiāla daudzumam, tostarp no 2030.gada 1.janvāra iepakojumam būs jāsatur vismaz 30% pārstrādātas plastmasas, informējot patērētāju par veidu, kā tiks apsaimniekoti izstrādājumu atkritumi, plastmasas saturu izstrādājumā, plastmasas negatīvo ietekmi uz vidi.
No 3.jūlija ražotājiem un tirgotājiem būs jāmarķē noteiktas vienreizlietojamas plastmasu saturošas preces: higiēniskās paketes, tamponi, mitrās salvetes, tabakas izstrādājumi ar filtriem un filtri, kas paredzēti lietošanai kopā ar tabakas izstrādājumiem, kā arī dzērienu glāzes.
Likums nosāka ražotājiem pienākumu veidot paplašinātās atbildības sistēmas noteiktu plastmasu saturošu preču atkritumu apsaimniekošanai, piemēram, mitrajām salvetēm, baloniem, tabakas filtriem, zvejas rīkiem. Iecerēts arī noteikt prasību ražotājiem nodrošināt dzērienu iepakojuma dalītu vākšanu, īstenojot plastmasas pudeļu dalītās savākšanas mērķi – 77% 2025.gadā un 90% 2029.gadā, akcentējuši likumprojekta autori. Tāpat ražotājiem būs pienākums informēt patērētājus par plastmasas kaitīgo ietekmi uz vidi, kā arī par šādu preču atkritumu apsaimniekošanu.
Likumā noteikta arī administratīvā atbildība par pārkāpumiem, tostarp par vienreizlietojamo plastmasu saturošu izstrādājumu alternatīvu nepiedāvāšanu.
Plašāka informācija par likumprojektu un atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem – https://www.varam.gov.lv/lv/plastmasas-un-saturosie-izstradajumi
22.06.2021. / Autors: Vides uzraudzības nodaļa / Foto: Pixabay