Konceptuāls atbalsts no koalīcijas partneriem nodokļu reformai ir, tomēr tās pamatnostādnēs veselības aprūpei netiks paredzēts novirzīt 1% no sociālajām iemaksām, līdz ar to risinājums veselības nozares finansējumam tiks piedāvāts vēlāk, pēc valdības koalīcijas sanāksmes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Premjers uzsvēra, ka diskusijas turpināsies, bet partneri ar šo jautājumu virzīsies uz priekšu.

Arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) prognozēja partneru atbalstu nodokļu reformas pamatnostādnēm valdībā. Ministre pauda, ka guvusi pārliecību par to, ka partneri atbalsta reformu un apņemas kopīgi strādāt arī turpmāk, lemjot par attiecīgo likumu izmaiņām parlamentā.

Premjers attiecībā uz veselības aprūpes finansējumu žurnālistiem sacīja, ka arī iepriekš nebija iecerēts nodokļu pamatnostādnēs norādīt, ka veselībai tiks novirzīts 1% no sociālajām iemaksām. Tā esot bijusi “pārrakstīšanās”, ka tas tika iekļauts pamatnostādnēs.

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē bija panākta vienošanās par sasaisti starp nodokļa maksājumu un veselības budžetu, tomēr neesot bijis domas pamatnostādnēs rakstīt par 1% no sociālajām iemaksām, skaidroja premjers.

Valdības vadītājs skaidroja, ka par šo jautājumu nebija panākta vienošanās, jo pret 1% novirzīšanu iebilda Labklājības ministrija, kā arī arodbiedrības.

Līdz ar to tiks strādāts, lai rastu citu modeli un citus resursu veselības jomas finansējumam, uzsvēra Kučisnkis.

Finanšu ministre teica, ka ir svarīgi “nejaukt kopā divas lietas” – nodokļu stratēģiju un budžeta veidošanas pasākumus. Ja visu saliek kopā un ar nodokļu stratēģiju grib “atrisināt visus jautājumus, kas ir pie apvāršņa”, tad tas kļūst par neizpildāmu uzdevumu, pauda ministre.

Viņa sacīja, ka skaidrība par veselības nozares finansējumu būs līdz budžeta veidošanai. Politiķe arī piebilda, ka ir jāveido sasaiste starp nodokļu maksājumiem un veselības aprūpes finansējumu.

Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks pēc koalīcijas sēdes žurnālistiem skaidroja, ka nodokļu reformas kompensējošo mehānismu ietekme tiekot apliecināta ar aprēķiniem un skaitļiem, un pašreizējās diskusijas ir normāls process, lemjot par tik būtiskām izmaiņām.

Vienotības priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns apliecināja, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks konceptuāli atbalsta reformu. Arī iepriekš Vienotības dome lēmusi par atbalstu nodokļu pasākumiem tautsaimniecības izaugsmei, piebilda Smiltēns.

Viņš gan sacīja, ka veselības nozares un ceļu jautājums netiek risināts ar reformu, kas varētu būt atkāpe no iepriekš iecerētā.

Kučinskis šonedēļ vēl tiksies ar nacionālo apvienību, bet nākamnedēļ – ar Vienotību, lai diskutētu par reformu.

Savukārt valdība par šo jautājumu lems 3.maijā.

Kā ziņots, Finanšu ministrija saskaņošanai visām nozaru ministrijām, sociālajiem, kā arī citiem sadarbības partneriem nosūtījusi nodokļu reformas pamatnostādnes jeb Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2018.-2021.gadam projektuFM cerēja jau 28.aprīlī to izskatīt Ministru kabineta ārkārtas sēdē, taču Vienotības dēļ reformu plāna izvērtēšana ieilga.

Autors: LETA / Foto: Ieva Čīka/LETA