Parlamenta deputāti ceturtdien noraidīja pozitīvi vērtēto ieceri, ka pensionāri gada garumā saņemtu 50% no sava mirušā laulātā pensijas, kas būtu pamats pensijas pārrēķināšanai un palielināšanai.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija iepriekš vienojās par atbalstu divām iniciatīvām pensiju jomā. Deputāti rosinās piemaksu par uzkrāto darba stāžu palielināt arī tiem, kuri pensionējušies 1996.gadā, kā arī ieviest pabalstu pensionāru atraitņiem. Deputāti nolēma sadarbībā ar atbildīgajām ministrijām izstrādāt nepieciešamos grozījumus likumā par valsts pensijām, kā arī veikt aprēķinus par to, cik liels finansējums nepieciešams šo iniciatīvu īstenošanai.

Kā norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, piemaksas paaugstināšanu plānots attiecināt arī uz apmēram 10 000 senioru, kuri pensijā devušies 1996.gadā.

“Tas bija laiks, kad jaunā pensiju sistēma bija stājusies spēkā uz papīra, bet faktiski pensijas tika rēķinātas vēl pēc vecās sistēmas. Individuāli veiktās sociālās iemaksas vēl netika ņemtas vērā, bet pensiju aprēķinam par pamatu bija 1995.gada vidējā alga, kas bija 85 lati. Tādēļ 1996.gadā piešķirtās pensijas būtiski neatšķiras no tām, kas aprēķinātas līdz reformai, tādēļ piemaksas palielinājums šiem cilvēkiem ir ļoti būtisks,” skaidro Barča.

Patlaban spēkā esošā pensiju likuma redakcija paredz no šā gada 1.jūlija palielināt piemaksas senioriem, kuri pensionējušies līdz sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai – tātad līdz 1995.gada 31.decembrim. Piemaksu šai senioru grupai plānots palielināt no 1 līdz 1,5 eiro par katru darba stāža gadu. Tādējādi par katru stāžu gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, piemaksa palielināsies par 0,5 eiro.

Komisija konceptuāli atbalstīja arī ieceri ieviest pabalstu pārdzīvojušajam laulātajam. Priekšlikums paredz, ka pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņemtu pabalstu 50% apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

Līdzīga kārtība ir spēkā vairākās citās Eiropas valstīs un ir būtisks atspaids atraitņiem pēc dzīvesbiedra zaudēšanas. Šāds atspaids ir būtisks tieši pirmajā gadā pēc laulātā nāves, un palīdzētu sakārtot mantojuma un dzīvesvietas jautājumus, uzsver komisijas vadītāja.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA