Ar izdevniecības Lauku avīze atbalstu, ceturtdien ceļu pie lasītājiem sāka grāmata Ielauzties NATO, ko sarakstījis bijušais aizsardzības, iekšlietu un ārlietu ministrs, Saeimas un Eiroparlamenta deputāts Ģirts Valdis Kristovskis. 668 lappušu biezā grāmata ir atskats uz Latvijas valsts veikumu aizsardzības un ārlietu jomā vairāk nekā piecu gadu garumā, lai panāktu Latvijas iestāšanos Ziemeļatlantijas līguma organizācijā jeb NATO. Šī ir unikāla liecība par laiku un cilvēkiem, kas ar pašaizliedzīgu darbu sekmējuši mūsdienu Latvijas vēstures vienu no svarīgākajiem notikumiem. Grāmatu ir augsti novērtējuši arī Latvijā atzīti eksperti.
Grāmata stāsta par Latvijas iestāšanās procesu NATO. Tieši tajā laikā, kad aizsardzības ministra amatā bija Kristovskis, darbs pie Latvijas uzņemšanas Latvijai tik svarīgajā drošības struktūrā uzņēma enerģiskus apgriezienus un vainagojās ar izcilu rezultātu. Latvija kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti 2004.gada martā.
FOTO: Ģirta Valda Kristovska grāmatas atvēršanas svētki
Viņš ir pārliecināts: Latvija var būt laimīga, ka laikā no 1998. līdz 2004. gadam Aizsardzības ministrijai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem palīgā nāca virkne patriotisku, latviešu izcelsmes ekspertu, kuri paši bija guvuši pieredzi NATO dalībvalstu militārajos spēkos. Tādējādi, balstoties uz Rietumu padomnieku mērķtiecīgo pienesumu, izdevās pilnībā mainīt Latvijas kursu uz NATO “no bezcerīgas atpalicējas 1998. gadā līdz vienai no sekmīgāk sagatavotajām jaunajām NATO dalībvalstīm 2004. gadā”.
Grāmatas titullapā Kristovskis ierakstījis, ka tā ir “veltīta visiem, kas pastāvējuši par Latvijas valsts ideāliem”. Seko daži uzvārdi, starp kuriem ir arī Latvijas armijas pulkvežleitnants Aleksandrs Kristovskis, grāmatas autora vectēva brālis, kuru 1941.gada oktobrī nošāva Butirku cietumā Maskavā. Tā veidojas īpaša simboliska saistība ar pagātni, uzsver autors. Viņš arī iepazīstina arī ar “politisko ķēķi” un procesu aizkulisēm, par kurām līdz šim nav ziņojuši pat labi informēti Latvijas mediji. Grāmatā netrūkst arī pa kādai beletristiskai notij ar smalka humora piesitienu, kas patiesībā visai trāpīgi raksturo aprakstīto laiku un sabiedrības tikumus.
“Tā kā šie gadi bija smaga un mērķtiecīga darba pilni, bija jāpieredz aizsardzības attīstības risinājumu nopietns sadursmes, bija jāsaskaras ar pretdarbību un šķēršļiem gan ārpolitiski, gan iekšpolitiski. Un tomēr pārmaiņas pašā aizsardzības sistēmā, cilvēku domāšanā un izglītībā bija jāpanāk. Šis process bija ārkārtīgi sarežģīts! Bija nepieciešamma tālredzība un stratēģiska domāšana, taktiski mērķtiecīga rīcība, lai sasniegtu fundamentālo valstisko mērķi – lai Latvija kļūtu par NATO dalībvalsti. Tāpēc arī grāmatai ir tieši šāds nosaukums. Es pārliecinājies, ka nav piemērotāka nosaukuma par šo. To ir atzinuši arī eksperti, kas grāmatas manuskriptu ir lasījuši,” sacīja Kristovskis.
Viņaprāt, līdz šim par šo Latvijai tik nozīmīgo vēstures posmu ir rakstīts nepiedodami maz. “Šodien, nestabilitātes laikmetā, arvien vairāk cilvēku saprot, cik nozīmīgs un izšķirošs ir bijis laiks, kad Latvija stājās NATO. Ikvienam ir vērts zināt un saprast, ka politika var būt arī mērķtiecīga, ka to sekmēja daudzu ļaužu uzupurēšanās, lai retorisko “būt vai nebūt” izšķirtu par labu Latvijai laikā, kad tās neatkarība un valsts drošība bija vēl trausla,” skaidroja autors.
Par grāmatas nepieciešamību Kristovskis domājis jau laikā, kad bija minēto notikumu epicentrā un bija aizsardzības ministra amatā. “Domāju tāpēc, ka tika veikta vesela kaskāde unikālu un pārdomātu valsts aizsardzības pasākumu. Tomēr toreiz nebija laika rakstīt šādu grāmatu, kas ir laikietilpīgs process. Turklāt jāpaskātās uz visu ar laika atstarpi. Pirms divarpus gadiem ar saviem tā laika ASV padomniekiem satikos Rīgā un visi nonācām pie slēdziena, ka ir jāuzraksta grāmata. Apņēmos to izdarīt, jo visu pilnīgā kopainā redzu un saprotu vislabāk kā šī procesa vadītājs, kā arī politiskās puses pārzinātājs. Nebiju domājis, ka būs nepieciešams viss mans brīvais laiks divu gadu garumā – novakares, nedēļas nogales, atvaļinājumi, lai veiktu dokumentu izpēti, atsvaidzinātu atmiņā notikumus, lēmumus, sakarības. Taču tas ir tagad paveikts,” lepojas autors.
Grāmata ir patiesi ļoti bieza – turpat 700 lappušu. Kristovskis uzsver, ka ikviens pieņēmums un apgalvojums ir pamatots ar dokumentiem, rakstiem, stenogrammām. “Lai vēsturiskos avotus pielietotu, strādāju gan Aizsardzības ministrijas arhīvā, gan Latvijas Nacionālājā bibliotekā, gan savā mājas arhīvā. Saņēmu arī dokuemntu orģinālus un viedokļus no citām valstīm, kurus sūtīja Rietumu speciālisti.”
Grāmatas atvēršanas svētki viesnīcā Bergs pulcēja kuplu interesentu un grāmatas atbalstītāju skaitu. Viesu vidū bija ari NBS komandieris, ģenerālmajors Leonīds Kalniņš, Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš, izglītības ministrs Kārlis Šadurskis, kādreizējā politieslodzītā Lidija Doroņina-Lasmane. Kā izteicās LU profesore Žaneta Ozoliņa, grāmata ļoti noderēs arī studentiem, jo “tā stāsta par atjaunotās Latvijas valsts tapšanu”. Savukārt Pasaules brīvo latviešu apvienības priekšsēdētājs Jānis Kukainis uzsvēra, ka “Kristovska aprakstītie notikumi ir liecība tam, ka, ja vajag, latvieši var un prot būt vienoti”.
Pasākumu ar dziesmām kuplināja Ieva Akurātere, kurai Ģirts Valdis Kristovskis uzdāvināja savu izdevniecībā Lauku Avīze izdoto grāmatu Ielauzties NATO.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze