Brīvības cīņu dalībniekiem, aizstāvot jaundibināto Latvijas Republiku, bija spēcīga valstsgriba, savas zemes un tautas mīlestība. Savukārt šodienas apstākļos Latvija ir labākajā drošības situācijās savas valsts pastāvēšanas vēsturē. Tā Lāčplēša dienā savā uzrunā pie Brīvības pieminekļa, uzrunājot klātesošos Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārajā parādē, sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Valsts aizstāvēšana izaug no valstsgribas, un tā ir bijusi izšķiroša valsts pastāvēšanai dažādos laikos – arī cīņā pret abām okupācijas varām un Atmodas laikā, teica Mūrniece. “Ikviena valsts pilsoņa privilēģija, gods un pienākums ir sargāt Latviju. Lāčplēša gars mūsu tautā ir un vienmēr būs dzīvs,” teica Mūrniece.
“Šobrīd esam vienā no skaistākajiem posmiem savas valsts vēsturē, jo mums ir laime piedzīvot valsts simtgadi brīvā un demokrātiskā Latvijā.”
Mūrniece uzsvēra, ka Lāčplēša dienā tradicionāli ar lepnumu godinām savus varoņus, kas cīnījušies par mūsu tautas brīvību. Redzamākie Lāčplēša dienas simboli ir sarkanbaltsarkanā karoga lentīte, ko piespraužam pie atloka, un sveces, ko aizdedzam Brāļu kapos un Daugavmalā pie Rīgas pils.
Mūrniece akcentēja, ka šobrīd esam vislabākajā drošības situācijā savas valsts pastāvēšanas vēsturē. Kopā ar Latvijas karavīriem un zemessargiem mūsu valsti sargā NATO sabiedrotie, un kopīgiem spēkiem spējam stāties pretim dažāda veida apdraudējumiem. Taču mūsdienu apdraudējumu mainīgais raksturs liek veidot aizsardzības sistēmu, kurā jāiesaistās visai sabiedrībai, norādīja Saeimas priekšsēdētāja.
Šis bija pirmais gadījums Latvijas vēsturē, kad militāro parādi pieņēma un uzrunu neteica Valsts prezidents, bet gan nākamā augstākā amatpersona – Saeimas priekšsēdētājs. Tas skaidrojams ar to, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis atradās Francijas galvaspilsētā Parīzē, kur vairāk nekā 70 valstu vadītāji pulcējās uz Pirmā pasaules kara beigu 100.gadadienas pasākumu.
11.novembris ir atceres diena, kurā godina visus mūsu valsts karavīrus un apliecina cieņu visiem brīvības cīnītājiem, kuri savu dzīvību atdevuši par brīvu Latviju. Šajā dienā 1919.gadā Latvijas Bruņotie spēki kopā ar brīvprātīgajiem izcīnīja izšķirošo uzvaru pār Bermonta karaspēku, tā nosargājot savas 1918.gada 18.novembrī dibinātās Latvijas Republikas neatkarību.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA