Aisbergs, kurš atbilst lielpilsētas izmēram, varētu būt no Branta šelfa ledāja atdalījies piektdien.  Tomēr nav zināms, kāds būs šī procesa tālākais ceļš. Tas var  attālināties no Antarktīdas vai arī virzīties virsū krastam. 

Jau janvārī aisbergs sāka atšķelties no vairāk nekā 150 metru biezā šelfa ledāja. Piektdien milzīgā plaisa palika platāka par 30 metriem stundā, un drīz vien aisbergs pilnībā atšķēlās no šelfa ledāja. Šis aisbergs ir 754 līdz 809 kvadrātkilometrus liels. 

Pētnieku komanda, lai noskaidrotu aisberga kustību, izmantoja precīzus GPS mērinstrumentus un satelīta attēlus, kurus nodrošināja NASA un EKA, arī vācu satelīts “TerraSAR-X”.

Tas, ka šis aisbergs drīzumā varētu atdalīties no Branta ledāja, pētniekiem bija skaidrs jau sen un viņi tam gatavojās. Tuvākajos mēnešos aisbergs, visticamāk, aizpeldēs projām, vai arī uzvirzīsies piekrastei. 

Netālu no aisberga iekšzemē ir izvietota pētniecības stacija. Uzstādītie mērinstrumenti ir gatavi ziņot, ja stacijas rajonā jaunā aisberga dēļ radīsies kādas izmaiņas. Tā kā aisbergs  var apdraudēt staciju, pētniekiem jābūt sevišķi uzmanīgiem. 

 

2.03.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay