Mežacūkas palīdz atklāt kuršu ugunskapus

1230
Foto: Uldis Ābiķis

Neatkarīgais arheologs no Ventspils Uldis Ābiķis, ciemojoties Kuldīgas novada Ēdolē, iespējams, atklājis līdz šim nezināmu kuršu ugunskapu vietu. Pastaigājoties kopā ar znotu Jāni Veģi bijušā Ābeļu kroga apkaimē, Uldis ar profesionāli ieinteresētu skatu pārlūkojis mežacūku rakumus zem kāda ozola. Dzīvnieki, nojaušams, tai vietā meklējuši zīles, ko 8,5 metrus apkārtmērā sasniegušais dižkoks sabirdinājis pagājušajā rudenī. Starp apvērstajām velēnām Uldis pamanījis sīku metāla priekšmetu, kas pēc attīrīšanas no zemes izrādījies kuršu sievietes rotadatas fragments, pēc atradēja domām, datējams ar 13. gadsimtu.

Arheologs vērtē, ka rotaslieta, pēc kuršu tradīcijas, pirms došanas līdzi aizgājējam ir speciāli sabojāta, par ko liecina robiņi pie nolauztās lapas. Tagad ar priedēm aizaugušajā teritorijā agrāk atradušās vairākas mājas, garām gājis ceļš. Turpat Uldis atradis arī senatnīgu metāla pogu, uz kuras, iespējams, attēlots lācis ar cirvi, krievu karavīrs un tornis, bet precīzāk to varēs noteikt tikai restauratori.

Atradumus un informāciju par tiem Uldis likumā noteiktajā kārtībā paredzējis nodot muzejam. Viņš izteica cerību, ka arheologi pētījumus šai vietā turpinās.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Uldis Ābiķis