SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” Ventspilī (turpmāk tekstā Slimnīca) šobrīd seši medicīnas studenti pilnveido praktiskās iemaņas prakses ietvaros.

Slimnīcas un Rīgas Stradiņa universitātes noslēgtās sadarbības ietvaros 2018.gada maijā, turpinās māsu un māsu palīgu apmācības (ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus) gan veidojot jaunas programmas, gan uzņemot jaunus audzēkņus un paplašinot grupu skaitu. Māsu un māsu palīgu apmācību procesā, Slimnīcas personālam jau sākotnēji tika piedāvāta iespēja un tiek arī īstenotas lekcijas un praktiskās nodarbības Slimnīcas nodaļās arī mūsu speciālistu vadībā. Slimnīcā ir radītas iespējas medicīnas studentu un rezidentu apmācībai un prakses nodrošināšanai dažādos profilos – anestēzija un intensīvā terapija, ķirurģija, ginekoloģija un dzemdniecība, nefroloģija, traumatoloģija-ortopēdija, iekšķīgās slimības. Pateicoties universitātes finansiālajam ieguldījumam tehnoloģiju nodrošinājumā, studentu un rezidentu apmācības ir iespējams organizēt ne tikai attālināti ar lektoriem Rīgā, bet arī realizēt tiešsaistē mugurkaula ķirurģijas operāciju procesus, sadarbībā ar sertificētajiem mugurkaulāja ķirurgiem Slimnīcā. Tāpat Slimnīcas personāls piedalās pētniecības procesā jaunu ārstniecības metožu izstrādē un pielietošanā. Pētījumi tiek organizēti aptaujas veidā dažādās nodaļās Slimnīcā, atbilstoši pētījuma tēmai. Pēdējais pētījums, kurš ir ticis realizēts 2020.gadā bija par vakcināciju un tās nozīmi.

Sadarbojoties, ieguvēji ir visas iesaistītās puses – Slimnīca, studenti un rezidenti, universitāte. Studentiem tiek sniegta iespēja gūt praktiskās iemaņas, taču slimnīcai tā ir iespēja iesaistīties mācību procesā, kā arī piesaistīt cilvēkresursus. Savukārt universitātei ieguvums ir pilnvērtīga praktisko nodarbību nodrošināšana reālās ikdienas situācijās. Līdzšinējā pieredze rāda, ka studenti, kas konkrētajā slimnīcā iziet praksi, labprāt atgriežas arī kā rezidenti un vēlāk jau kā sertificēti ārsti – pastāvīga slimnīcas darbinieka statusā.

Ar iespaidiem par praksi slimnīcā dalās Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas fakultātes 6.kursa studentes Laura Rudoviča no Madonas un Krista Cēbere no Ventspils. Abas studentes prakses iespējas vērtē ļoti pozitīvi, uzsverot, to kā lielisku iespēju gūt padziļinātu ieskatu ikdienas darbā slimnīcā, kas ir īpaši nozīmīgi studentiem pirms specialitātes izvēles rezidentūrā. “Pagaidām praksē viss apmierina. Prakses vadītājs un personāls ir ļoti atsaucīgi. Palīdz, māca, dod padomus, kā turpmāk dzīvē rīkoties. Patīk, ka uzticas, atļauj iesaistīties ārstniecībā un dod iespēju piedalīties operācijās,” stāsta L.Rudoviča. Topošā ārste norāda, ka darba struktūra un gaita slimnīcā Ventspilī ir ļoti līdzīga kā Madonas slimnīcā, kur studente guvusi iepriekšējo pieredzi pēc 3. un 5. kursa pabeigšanas. “Noteikti iesaku izmantot prakses iespējas reģionālajās slimnīcās. Manuprāt, šeit tomēr personāls ir vairāk ieinteresēts studentiem palīdzēt, pamācīt, dot iespēju mēģināt pašiem. Rīgā darba apjoms ir tik liels, ka studentam vienkārši neatliek laika,” atzīmē studente.

Savukārt ventspilniece Krista Cēbere praksi slimnīcā Ventspilī guvusi pēc 3. un 5.kursa, un arī tagad praksi izvēlējusies gūt tieši Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīcā Ventspilī. Studente no 4.kursa strādā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Gaiļezers, Nieru slimību un nieru aizstājterapijas klīnikā. Nākotni K.Cēbere plāno saistīt ar nefroloģiju. “Vienmēr, kad biju Ventspilī, jutos gaidīta un bija patīkami, apzināties, ka manas “darba rokas” noderēs. Arī nākotnē labprāt strādātu tieši Ventspilī,” stāsta K.Cēbere. “Prakse ir ļoti laba iespēja. Mums obligāta ir prakse ķirurģijā un terapijā. Vēl ir brīvās izvēles prakse, kur var izmēģināt sev tuvāko, lai pārliecinātos par to, kas labāk patīk un interesē.”

Jautājot studentēm par nākotnes plāniem, topošās speciālistes norāda, ka noteikti izskatītu darba piedāvājumu arī reģionālajās slimnīcās, t.sk. Ventspilī.

30.11.2020. / Autors: SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs