Otrdien, 30. martā, Ventspilī tika īstenots Latvijā pirmā masu vakcinācijas punkta pilotprojekts, kura ietvaros vienas dienas laikā četrās plūsmās vakcinētas 297 personas. SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” valdes priekšsēdētājs Juris Lācis pauž gandarījumu par komandas paveikto.

Masu vakcinācijā, galvenokārt, tika iesaistīti slimnīcas speciālisti, papildus tika piesaistīti reģistratori, savukārt apmeklētāju plūsmas koordināciju nodrošināt palīdzēja Nacionālie bruņotie spēki. Sākotnēji tika reģistrētas 308 personas, no kurām 11 neieradās, bet tas netraucēja veiksmīgai un raitai procesa norisei.

Kā Ventspils nonāca līdz masu vakcinācijas pilotprojeta ieviešanai. 

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca informē, kā Ventspils nonāca līdz augstākajai gatavībai, lai kā pirmie Latvijā varētu izmēģināt masu vakcinācijas procesu un vienlaikus varētu būt kā pilotprojekts jeb paraugs arī citiem šāda veida vakcinācijas centriem.

Kā atskaites punkts uzskatāms 9. decembris, kad Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens pirmo reizi informēja par valsts vakcinācijas stratēģiju, provizoriskajiem vakcīnu piegādes grafikiem un prioritārajām grupām. Tad bija skaidrs, ka pirmās vakcīnu devas varētu tikt piegādātas 2020. gada nogalē.

Jau tajā brīdī Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca sadarbībā ar Ventspils pilsētas domi sāka gatavot priekšlikumus un alternatīvas vakcinācijai, tai skaitā masu vakcinācijas uzsākšanai Ventspilī, Talsos un Ziemeļkurzemes reģionā kopumā. Mērķis bija būt augstākajā gatavībā uzsākt masu vakcināciju brīdī, kad būs pieejamas vakcīnas, tādēļ tika nolemts negaidīt centralizētus norādījumus un uzsākt centra izveidi nekavējoties.

Sadarbībā ar pašvaldību tika izvērtētas iespējamās vakcinācijas vietas, tai skaitā apzinot kopējo vakcinējamo personu skaitu un vakcinācijai nepieciešamo laiku. Jau sākotnēji tika lemts, ka masu vakcinācijai jānotiek ārpus slimnīcas. Janvārī par piemērotāko vietu tika izvēlēts sporta nams “Centrs”. Šāds lēmums, galvenokārt, balstīts uz nepieciešamajām vakcinācijas jaudām.

Brīdī, kad Ventspilī jau tika plānots masu vakcinācijas centrs, vēl nebija zināms par vakcinācijas biroja darbības uzsākšanu, par centralizētu pieteikšanos un rindu veidošanu un citi jautājumi, līdz ar to slimnīca bija gatava visus procesus nodrošināt pašu spēkiem, kas sakrita arī ar Ventspils pilsētas domes mērķi – operatīvi nodrošināt vakcināciju iedzīvotājiem, kuri to vēlas, tiklīdz būs pieejamas vakcīnas.

Vienlaikus ar vietas izvēli, tika uzsākta arī plāna izstrāde, nepieciešamā aprīkojuma apzināšana, iepirkuma procedūru organizēšana, komandas sagatavošana, vakcinēties gribētāju apzināšana ārstniecības iestādēs un reģiona sociālās aprūpes centros, kas bija prioritārās vakcinējamās grupas. Būtiski, ka aprīkojuma iegādē tika izvērtētas ne tikai vakcinācijas centra vajadzības, bet arī iespējas iegādāto aprīkojumu pēc masu vakcinācijas izmantot slimnīcas darba procesā.

Pērn 28. decembrī tika uzsākta ārstniecības personu vakcinācija Ventspils slimnīcā, kad kā pirmās vakcīnas saņēma Infekciju slimību nodaļas vadītāja un virsmāsa. Neilgi pēc tam vakcinācija uzsākta arī slimnīcas Talsu filiālē, apzinātas, reģistrētas un vakcinētas arī citu reģiona ārstniecības iestāžu personas.

Ņemot vērā prioritārās grupas, ārstniecības personu vakcinācijai sekoja Sociālās aprūpes centri, kas slimnīcai bija liels izaicinājums, jo tā bija pirmā izbraukuma vakcinācija, turklāt vakcinējamo personu skaits bija ļoti liels. Slimnīca tam gatavojās jau laikus – tai skaitā slimnīca pati sazinājās ar katru no centriem, precizēja vakcinējamo skaitu un izrunāja visus praktiskos jautājumus. Darbu veica divas profesionālas vakcinācijas komandas, liels atbalsts bija arī sociālās aprūpes centru speciālisti. Četru dienu laikā Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca sekmīgi veica plānoto vakcināciju 12 reģiona sociālās aprūpēs centros. Sociālās aprūpes centriem sekoja senioru vecumā virs 70 gadiem apzināšana, reģistrēšana un vakcinācijas uzsākšana.

Iepriekš minētie soļi palīdzēja būt augstā gatavībā, lai 30. martā uzsāktu masu vakcinācijas pilotprojektu. Vakcinācijas punkts Ventspilī, sporta namā “Centrs” (Brīvības ielā 14, Ventspilī) ir iekārtots, tā jauda ir vairāk nekā 1000 personu dienā un 22. martā saņemts Veselības inspekcijas atzinums centra par atbilstību nepieciešamajām prasībām.

Pilotprojekta mērķis bija pārbaudīt masu vakcinācijas procesu darbībā, lai iegūtās atziņas noderētu arī pārējiem 22 liela mēroga vakcinācijas punktiem visā valstī, kas gatavi uzsākt iedzīvotāju vakcinācijas procesu pret Covid-19, tiklīdz tiks saņemts atbilstošs vakcīnu daudzums. Tika testēta pacientu plūsma, vakcinācijas procesa raita norise, epidemioloģisko prasību nodrošināšana un citas procesa detaļas.

Protams, procesā bijis daudz jautājumu un izaicinājumu, tomēr slimnīca ir gandarīta, ka ar profesionālas komandas palīdzību problēmas tiek veiksmīgi risinātas un šķēršļi pārvarēti.

SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” uzsver, ka vakcinēšanās ir svarīga, jo palīdz novērst slimības izplatīšanos sabiedrībā, turklāt tas praktiski ir vienīgais veids, kā pēc iespējas ātrāk iespējams atgriezties normālā dzīves ritmā. Ja liela daļa iedzīvotāju ir vakcinēti, infekcijas slimībai ir grūti izplatīties. To dēvē par kolektīvo imunitāti. Vakcinācija var novērst slimību vai ievērojami samazināt jaunu inficēšanās gadījumu skaitu.

 

31.03.2021. / Autors: SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs