Latvijas Televīzijai (LTV) un Latvijas Radio (LR) līdz šā gada 1.septembrim būs jāizstrādā un jāiesniedz Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) vienotu nolikumu, kurā formulēti principi, pēc kuriem tiek izvērtēta finansējuma piesaiste no trešajām pusēm raidījumu veidošanai atbilstoši sabiedriskajam pasūtījumam, otrdien NEPLP sēdē norādīja padomes priekšsēdētāja Dace Ķezbere.

Viņa sacīja, ka abu sabiedrisko mediju lēmums pārtraukt sadarbību ar Ventspils domi radījis neskaidrību par to, kā tiek izvērtēta sadarbība ar trešajām personām, tostarp pašvaldībām, piesaistot finansējumu sabiedriskā pasūtījuma izpildei.

Vienlaikus Ķezbere uzsvēra, ka NEPLP nepieciešams skaidri saprast iepriekšminētos principus, tostarp tai 2017.gada 18.jūlijā paredzētas pārrunas Ministru kabinetā par sabiedrisko mediju finansējumu.

Savukārt LTV valdes loceklis Sergejs Ņesterovs sēdes laikā norādīja, ka ir svarīgi izstrādāt vienotus noteikumus, pēc kuriem tiek izvērtēta sadarbība ar trešajām pusēm. Viņš arī atzina, ka LTV līdz šim bija atsevišķi principi pēc kuriem tas tika darīts, tomēr gadījums, kad LTV pārraidē Latvijas sirdsdziesma bija redzama Ventspils domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga uzstāšanās, bija katalizators nepieciešamībai izstrādāt vienotus principus sabiedrisko mediju sadarbības izvērtēšanai ar trešajām pusēm.

Ņesterovs skaidroja, ka LTV lēmums pārtraukt sadarbību ar Ventspils domi galvenokārt izrietēja no žurnālā Ir publicētajām tā sauktajām Rīdzenes sarunām, kurās atklājās atsevišķu personu, tostarp arī Lemberga vēlme ietekmēt vārda un preses brīvību, kā arī mazināt sabiedrisko mediju redakcionālo brīvību, īstenojot cenzūru.

Ņemot vērā iepriekšminēto, LTV valdes loceklis skaidroja, ka ir būtiski vienoties sabiedriskajiem medijiem par kopēju pieeju līdzīgu situāciju risināšanai, jo ir svarīgi nepieļaut, lai sadarbība ar jebkuru sponsoru var ietekmēt sabiedrisko mediju reputāciju. Viņš uzsvēra, ka LTV daļēji jau izvirzījusi principus, kādus būtu nepieciešams iekļaut sabiedrisko mediju vienotajās vadlīnijām, un to vidū ir vārda un redakcionālā brīvība, satura ietekmēšana, kā arī cenzūras aizliegums.

Vienlaikus LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte atzīmēja, ka LTV reputācija ir viens no fundamentālajiem lielumiem tās darbībā, tādēļ LTV vadība nevēlējās pieļaut, ka sadarbība ar Ventspils domi varētu apdraudēt darbu, ko pēdējo piecu gadu laikā LTV veikusi reputācijas nostiprināšanā. “Šī ēna, ko met Ventspils mērs uz sabiedriskajiem medijiem kopumā, ir diezgan nopietna. Nevēlamies to atstāt bez ievērības,” viņš uzsvēra.

Tāpat Belte sacīja, ka ir jāļauj LTV sadarbību ar trešajām pusēm par finansējuma piesaisti izvērtēt televīzijas iekšienē, jo ir svarīgi nodrošināt sadarbības projektos “slīdošo robežu”, kas atbilstoši licences turētāja pasūtījumam nosaka projektā iekļaujamo saturu. Vienlaikus LTV valdes priekšsēdētājs uzsvēra, ka sadarbības izvērtēšanas principi neattieksies uz reklāmas līgumiem, kamēr tie atbildīs Reklāmas likumā noteiktajiem aspektiem.

LR valdes locekle Sigita Roķe norādīja, ka lēmums pārtraukt kanāla Latvijas Radio 2 organizētās popa un roka dziesmu aptaujas Muzikālā banka noslēguma pasākuma rīkošanu Ventspilī pieņemts solidarizējoties ar LTV. Kaut arī LR nav noslēgts sponsorēšanas līgums ar Ventspils domi, Roķe piekrita LTV pārstāvju paustajam, ka sabiedrisko mediju reputācija ir būtiska un tā ir jāaizsargā, jo tā vienlaikus nosaka medija neatkarību.

Tāpat viņa uzsvēra, ka LR atbalstīs LTV priekšlikumus par pamatprincipiem sponsorēšanas jautājumos. “Šie jautājumi jāizdiskutē un jāsakārto,” teica Roķe.

Viņa arī piebilda, ka LR arī iepriekš ir atteicis sadarbību ar atsevišķiem sponsoriem. “Mēs jau tagad izvērtējam katru konkrēto sponsoru un kādā veidā tas var ietekmēt mūsu reputāciju un mūsu konkrēto tēlu,” uzsvēra LR valdes locekle.

Autors: LETA / Foto: LETA