Šogad, salīdzinot ar pērno gadu, lielāku mēneša pamatalgu saņēmuši 71% Latvijas darba ņēmēju, liecina personālvadības konsultāciju un pētījumu kompānijas Fontes veiktais ikgadējais darbinieku atalgojuma pētījums.
Tiem darbiniekiem, kuriem šogad ticis palielināts atalgojums, pamatalga vidēji pieaugusi par 11%.
Savukārt pagājušā gada laikā uzņēmumos palielinājies kopējais darbinieku skaits – vairāk nekā pusē jeb 55% uzņēmumos ir pieņemti jauni darbinieki. Daļa no aptaujātajiem uzņēmumiem plāno savu personālu palielināt arī nākotnē – gandrīz puse jeb 49% uzņēmumu jaunus darbiniekus piesaistīs līdz šī gada beigām, bet 40% darba devēju arī 2019. gadā.
“Līdzīgi kā Latvijas ekonomikai, arī uzņēmumiem šobrīd klājas labi, pārdošanas apjomi pieaug, tāpēc arvien biežāk tiek meklēti jauni darbinieki. Tā kā darba tirgus pēdējos gados Latvijā ir strauji sarucis un turpina samazināties, konkurence par darbiniekiem ir liela. Konkurētspējīgs atalgojums vairs nav vienīgais kritērijs, kuru apsver darbinieks, izvēloties par labu vienam vai otram darba devējam. Svarīgi ir arī citi aspekti, piemēram, kāda ir uzņēmuma kultūra un vai darbs ir sociāli atbildīgs. Darbinieki ņem vērā arī to, vai darbs ir pietiekami interesants un sniedz gandarījumu, kā arī citus aspektus,” skaidro Fontes pētījuma grupas vadītāja un valdes locekle Anta Praņēviča.
Potenciālo darbinieku trūkumus ir iemesls, kāpēc daudzi darba devēji aktīvāk seko tirgus situācijai un pārskata savu darbinieku atalgojumu. Piemēram, iepriekšējo 12 mēnešu laikā izmaiņas savu darbinieku atalgojumā ir veikuši lielākā daļa darba devēju, bet nekādas izmaiņas nav veikuši tikai 5% uzņēmumu. Savukārt 36% uzņēmumu atalgojumu savā uzņēmumā mainījuši pat divas vai vairāk reizes.
“Arvien lielāks skaits uzņēmumu izvēlas sakārtot savu atalgojuma politiku un saviem darbiniekiem piedāvāt taisnīgu samaksu, ko savukārt novērtē darba ņēmēji. Tāpēc šogad esam ieviesuši jaunu taisnīga atalgojuma maksātāja apbalvojumu. Tā mērķis ir motivēt darba devējus izveidot pārskatāmu atalgojuma politiku, kas būtu gan iekšēji, gan ārēji taisnīga visiem darbiniekiem,” norāda Praņēviča.
Viņa skaidro, ka īpaši krasi darba ņēmēju trūkumu izjūt IT jomā, kā arī arvien biežāk uzņēmumi meklē mazkvalificētus strādniekus, piemēram, biroja darbiniekus, fiziskā darba veicējus, kā arī darbiniekus pārdošanas, mazumtirdzniecības, ražošanas un tehnisko pakalpojumu jomā.
Darbinieku motivācijas veicināšanai uzņēmumi piedomā arī par papildus labumu nodrošināšanu. Veselības apdrošināšana nu ir pieejama gandrīz visos uzņēmumos, kuri piedalījās pētījumā. Darba devēji arvien vairāk piedāvā labumus, kuri saistīti ar darba un brīvā laika balansu – elastīgu darba laiku, papildus apmaksātas brīvdienas, iespēju strādāt attālināti. Pēdējā gadā strauji pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuri piedāvā apmaksātu automašīnas stāvvietu pie darba vietas, vai kādu citu transporta kompensāciju.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay