Smagos noziegumos apsūdzētais un no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs aicināts 27.novembrī ierasties un atbildēt uz deputātu jautājumiem tā dēvētās “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē. Savukārt nedēļu vēlāk komisijas sēdē aicināts piedalīties eksprezidents Valdis Zatlers.
Kā ziņots, viens no trim oligarhiem – Ainārs Šlesers – jau piedalījās komisijas sēdē 30.oktobrī. Viņš sev ierastajā manierē populistiski pauda, ka neesot publiskotas tās sarunas, kur Zatlers “zvana un lūdzas”, lai politiķis atbalsta Zatlera pārvēlēšanu prezidenta amatā. Ņemot vērā, ka Šlesers neesot paudis atbalstu, vēlāk sekojusi parlamenta atlaišana, norādīja bijušais politiķis. Viņš akcentēja, ka nav apstiprinājusies neviena epizode, par ko tiesībsargājošās iestādes sāka kriminālprocesu 2011.gadā. Tomēr parlaments šīs lietas dēļ tika atlaists. Lai gan juridiski par to nevar saukt pie atbildības, tomēr reāli par to ir atbildīgs Zatlers, pauda Šlesers. Uz vairākiem ar “oligarhu lietu” saistītajiem jautājumiem bijušais politiķis neatbildēja, norādot, ka būtu gatavs runāt par “visu lauku”, ja tiktu publiskots arī ar Zatleru pārrunātais.
Kā nākamais no oligarhu trio uz sēdi aicināts Lembergs. Sagaidāms, ka arī šajā reizē Lembergs turpinās vispārināti prātot un izteikties ne pēc būtības, kā tas šajā jautājumā jau vairākkārt ir pierādījies dzīvē gan tā dēvētajās Lemberga iknedēļas preses konferencēs, gan intervijās masu medijos un paša Rīgā sasauktajā brīfingā.
Kā ziņots, parlamentārā izmeklēšanas komisija tika izveidota pēc tam, kad žurnāls Ir jūnijā publiskoja viesnīcā Rīdzene notikušās sarunas, kurās Šlesers, politiķis Aivars Lembergs un citas ietekmīgas amatpersonas kārtojušas biznesa un politikas lietas. Lembergs pats publiski paudis, ka neesot pierādījumu šo sarunu autentiskumam. Komisija plāno novembrī uz sēdi aicināt arī viņu.
KNAB no 2009.gada līdz 2011.gadam veica šo sarunu noklausīšanos un tās kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.
KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.
Piemēram, saistībā ar vienu no sarunās minētajiem gadījumiem kriminālprocess tika izbeigts pret Šleseru, kurš būdams ieinteresēts, lai Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā tiktu iecelts Andris Ameriks, 2010.gada oktobra sākumā piedāvājis Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA Mediju nams.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA