18.novembris  ir nozīmīga diena Latvijai un jebkuram no mums. Tā ir Latvijas vēsturē nozīmīgākā diena. Diena, kad tika proklamēta Latvijas Republika. Latvija tika pasludināta par neatkarīgu teritoriju. 18.novembris ir latviešu neatkarības simbols. Par to, ka dzīvojam brīvā un neatkarīgā valstī, varam būt pateicīgi mūsu  senčiem, kuri ar neatlaidību, cerību, sapņiem un savām asinīm panāca, ka sapnis kļūst par īstenību.

Pateicoties labvēlīgai starptautiskai situācijai, kuru izmantoja patriotiskie latviešu spēki, bija iespējama Latvijas Republikas neatkarības pasludināšana. 1918.gada 17. novembrī  tika izveidota Tautas padome, kura ievēlēja Latvijas pagaidu valdību un pieņēma lēmumu par Latvijas Republikas proklamēšanu. Nākamajā dienā, 1918.gada 18.novembrī plkst. 16.00 Rīgas Otrajā teātrī, kas mūsdienās pazīstams kā Latvijas Nacionālais teātris, notika Latvijas Republikas proklamēšana. Zāle bija izdekorēta un virs skatuves atradās sarkanbaltsarkanais karogs. Nozīmīgajā brīdī uz skatuves bija Tautas padomes locekļi. Zālē bija pulcējušās gan aicinātās personas, gan pilsoņi, kuri vēlējās vērot svinīgo brīdi. Nozīmīgajā aktā  nolasīja iepriekšējā dienā izveidotās Tautas Padomes protokolu, kura galvenā doma    valsts vara pāriet Latvijas Tautas Padomes pārziņā. Pēc tam runu teica Latvijas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis, kurš pagaidu valdības vārdā pasludināja, ka Latvijas valsts ir nodibināta kā neatkarīga un demokrātiska republika. Pēc vētrainiem aplausiem klātesošie piecēlās kājās un kopā vienojās Kārļa Baumaņa sacerētajā himnā “Dievs svētī Latviju”, kuru nodziedāja trīs reizes.

Bermontiādes laikā 1919. gada 18. novembrī notika Latvijas valsts pasludināšanas pirmās gadadienas svinēšana. 21. novembrī Latvijas armija uzsāka uzbrukumu Zemgalē, atbrīvojot Jelgavu, bet nākamajā dienā Tukumu. Jāatceras, ka Rietumkrievijas armijas daļas juridiski bija Veimāras republikas pakļautībā, taču turpināja pretoties. 

Pēc Latvijas brīvības cīņu beigām par tradīciju visā Latvijā veidojās gājieni uz brāļu kapiem un tādi tie ir vēl šodien. Šajā dienā notika svinīgās sēdes, ārvalstu viesu pieņemšanas, svētku izrādes un koncerti. Brāļu kapu pasākumos Pirmajā pasaules karā un Brīvības cīņās kritušo pieminēšanai tika piešķirta  simbola vērtība. Vien no valsts esības un attīstības uzdevumiem bija atsvērt zaudētās dzīvības. 1920.gada 21.janvārī Latvijas Tautas Padomes sēdē pieņemtais “Likums par valdības un pašvaldības iestādēs svinamām dienām” noteica 18.novembri par Valsts svētku dienu. Latvijas neatkarības pasludināšanas piektajā gadadienā 1923. gadā notika pirmais plašais lāpu gājiens uz Latvijas Nacionālo teātri, ko sarīkoja Ugunsdzēsēju organizācijas un Nacionālais klubs. Latvijas valsts 10. jubilejas svinībām bija atvēlētas divas dienas — 17. un 18.novembris. 17.novembrī notika gājiens uz Brāļu kapiem un kritušo atcere, bet 18.novembrī  – Ministru kabineta sēde, oficiāls dievkalpojums Māras baznīcā un dievkalpojumi  citās baznīcās, svinīga sēde Saeimā, pieņemšana pie Valsts prezidenta, mākslas izstādes atklāšana, parāde, kurā piedalījās karaspēka daļas, vidusskolēni un skauti, svētku akts Nacionālajā teātrī, svētku koncerts Nacionālajā teātrī, saviesīgie vakari Rīgas pilī un citur. 

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā Latvijas Valsts svētku dienas svinēšanu aizliedza. Atmodas kustības laikā 1988. gada 15. novembrī tika rīkots lāpu gājiens no Vecrīgas uz Ķīpsalu par godu starptautiskajai studentu dienai 17. novembrī, kurā ar lāpām un sarkanbaltsarkanajiem karogiem uz Brīvības pieminekli manifestēja ne tikai studentu piederību starptautiskajai studentu saimei, bet arī Atmodas idejām.

Esam sagaidījuši Latvijas 102.dzimšanas dienu.  Ikkatram latvietim ārzemēs vai tepat Latvijā dzimtene ir dziļi sirdī gan priekos, gan bēdās. 

Šogad apstākļi liedz mums pulcēties plecu pie pleca. taču mēs tāpat vēlamies teikt “paldies” tiem, kuri veidoja mūsu valsti. Tās ir nemainīgas vērtības jebkuros apstākļos. Jebkurš no mums var ievietot sociālajos tīklos savu videosveicienu Latvijai, tādējādi saglabājot kopības sajūtu mums tik nozīmīgajā dienā – 18.novembrī.

Daudz laimes tev, Latvija!

18.11.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs