Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozares pakalpojumu eksports šī gada pirmajā ceturksnī ir par 23% lielāks nekā līdzīgā laika periodā pērn, un sasniedzis 170 miljonus eiro, liecina jaunākie Latvijas Bankas dati. Šī gada pirmā ceturkšņa dati turpina uzrādīt IKT nozares pakalpojumu eksporta stabilu izaugsmi, jo arī pērn bija vērojams IKT nozares pakalpojumu eksporta pieaugums 16% apmēra.

Kā skaidro Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa, pakalpojumu eksporta pieaugums IKT sektorā norāda, ka nozares uzņēmumi ir inovatīvi un ar lielu eksportspēju. “Fakts, ka šī gada pirmajā ceturksnī eksporta apjoms ir sasniedzis 170 miljonus eiro, salīdzinot ar 138 miljoniem eiro aizvadītā gada pirmajā ceturksnī, apliecina, ka nozares uzņēmumi aktīvi strādā ārvalstu tirgos un sekmīgi konkurē globālā mērogā, radot risinājumus ar augstu pievienoto vērtību. Digitālās tehnoloģijas aizvien vairāk tiek integrētas un izmantotas visdažādākajās nozarēs, tādējādi IKT joma no atsevišķas nozares ir kļuvusi par dzinējspēku visai Latvijas tautsaimniecībai. Ja paraugāmies, kā attīstās sabiedrība un tehnoloģijas, tad redzams, ka dažādu tehnoloģisku risinājumu un rīku izmantošana skar gandrīz ikvienu produktu un pakalpojumu,” skaidro Bāliņa.

Izaugsme vērojama arī aktuālajos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rādītājos. Turpina pieaugt IKT nozares radītie budžeta ieņēmumi, sasniedzot 132,9 miljonus eiro šī gada pirmajā ceturksnī. Salīdzinājumā ar aizvadītā gada attiecīgo ceturksni, tie palielinājušies par 16%. VID administrēto kopbudžeta ieņēmumu ziņā tautsaimniecības nozaru griezumā IKT industrija ir ierindojusies vadošo nozaru trijniekā.

“Globālās tendences liecina, ka tehnoloģiju nozīme tautsaimniecības attīstībā tikai pieaug. Īpaši, ja skatāmies uz datu ekonomiku un digitālās transformācijas projektiem, kas pēc Eiropas Komisijas aprēķiniem varētu radīt papildu 2% no Eiropas kopējā IKP. Svarīgi izmantot mūsu attīstīto infrastruktūru un zināšanas, kas palīdzēs Latvijai kļūt par datos balstītas pārvaldes un ekonomikas zīmolu,” akcentē Bāliņa.

VID dati liecina, ka nodokļu maksātāju skaits nozarē, pieaudzis par 2,4%, bet nodarbināto skaits šī gada pirmajā ceturksnī pārsniedzis 32,7 tūkstošus, kas ir par 4,4% vairāk nekā pērn tajā pašā laikā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay