Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šī gada pirmajā ceturksnī salīdzināmajās cenās pieaudzis par 4,2%, salīdzinot ar līdzīgu laika periodu pērn, liecina Centrālajā statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, IKP pieaudzis par 1,6%.

Šī gada pirmajā ceturksnī vērojams mežsaimniecībā un mežizstrādē pieaugums par 22%, kas ir straujākais kāpums kopš 2010.gada. Apstrādes rūpniecība pieaugusi par 2%. Nozīmīgāki pieaugumi bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (+15%), nemetālisko minerālu izstrādājumu (būvmateriālu) ražošanā (+12%), gatavo metālizstrādājumu ražošanā (+10%). Samazinājums vērojams datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā par 3 %.

Elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā ražošanas apjoms pieauga par 6%, no tā elektroenerģijas ražošanā un padevē – par 2% un siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā – par 13%.

Būvniecības produkcijas apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, palielinājās par 36%. Par 44% vairāk celtas gan ēkas, gan inženierbūves, bet par 16% vairāk veikti specializētie būvdarbi. Pieaugums vērojams visās inženierbūvniecības apakšnozarēs – ceļu un dzelzceļu būvniecībā (+56%), pilsētsaimniecības infrastruktūras objektu būvniecībā (+61%), pārējā inženierbūvniecībā – par 8%.

Būvniecības nozares straujā izaugsme veicinājusi ar to saistīto nozaru attīstību: karjeru izstrādi – par 32%, būvmateriālu ražošanu – par 12%, arhitektūras un inženiertehniskos pakalpojumus – par 49%.

Mazumtirdzniecība palielinājās par 5%, tajā skaitā pārtikas preču tirdzniecība pieaugusi par 6%, bet nepārtikas preču tirdzniecība pieaugusi par 4%. Automobiļu un motociklu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un remonts palielinājās par 3%, bet vairumtirdzniecība – par 1%.

Transporta un uzglabāšanas nozarē samazinājums par 1%, ko ietekmēja kravu pārvadājumu samazināšanās par 7%, uzglabāšanas un transporta palīgdarbību samazinājums par 2%. Savukārt pasta un kurjeru darbībās vērojams pieaugums par 21% un pasažieru pārvadājumos – par 14%.

Izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi palielinājušies par 6%, tajā skaitā izmitināšanā – par 11%, ēdināšanā – par 5%.

Informācijas un komunikāciju pakalpojumi pieauguši par 5%, tajā skaitā informācijas pakalpojumi – par 13%, telekomunikāciju pakalpojumi – par 10% un datorprogrammēšana un konsultēšana – par 2%.

Finanšu un apdrošināšanas nozarē, krītoties produkcijas apjomam, palielinājās izmaksu īpatsvars, kas līdz ar cenu paaugstināšanos noteica samazinājumu par 27%, jo tika ciesti zaudējumi no finanšu instrumentu tirdzniecības pretstatā peļņai pagājušā gada 1. ceturksnī, kā arī par 6% samazinājās komisijas naudas ieņēmumi.

Profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozares palielinājušās par 6%, no tā arhitektūras un inženiertehniskie pakalpojumi, tehniskā analīze un pārbaude – par 49%, centrālo biroju darbība un konsultēšana komercdarbībā – par 3%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA