Pasaulē apdraudēto savvaļas augu un dzīvnieku sugu tirdzniecību regulē Vašingtonas konvencija jeb CITES. Tā paredz pēc legālas iegādes apdraudēto sugu reģistrēšanu, ko Latvijā veic Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde). Pēc pārvaldes datiem pērn fiziskas personas Latvijā visvairāk reģistrējušas 104 karaliskos pitonus Python regius, sešas parastās žņaudzējčūskas Boa constrictor un četrus papagaiļus Pyrrhura molinae. Tāpat 2024. gadā konfiscēti seši dzīvi dzīvnieki un divi izbāžņi bez legālas izcelsmes apliecinošiem dokumentiem.
Ja CITES pielikumos minēto savvaļas augu un dzīvnieku sugu īpatņi netiek reģistrēti vai tiek tirgoti bez dokumentiem, tā īpašniekam (tirgotājam vai pircējam) var tikt piemērots naudas sods (par vienu īpatni fiziskai personai 70-700 eiro, juridiskai personai pat līdz 7 000 eiro), kā arī dzīvnieka vai auga konfiskācija. Turklāt pārkāpējam jāsedz izdevumi par dzīvnieka uzturēšanu lietas skatīšanas laikā. Informācija par CITES sugām un noteiktām prasībām pieejama https://www.daba.gov.lv/lv/cites. Precizējošus jautājumus iespējams sūtīt uz e-pastu pasts@daba.gov.lv.
CITES pielikumos minētas dažādas sugas, kuru apdraudētības pakāpe nosaka katrai sugai piemērojamos tirdzniecības ierobežojumus. Nav pieļaujama augsti apdraudēto un īpaši bīstamu sugu īpatņu, piemēram, lāča vai žirafes, tirdzniecība un iegāde. Taču lielāko daļu sugu īpatņu var iegādāties un turēt, ja to izcelsmei ir apliecinoši dokumenti. Proti, tie auguši vai iegūti reģistrētā audzētavā, kas ievēro prasības sugas ilgtspējai. Lai nekļūtu par nelegālu savvaļas sugu pircēju, cilvēkam jāpārliecinās par aizsargājamas sugas īpatņa legālu izcelsmi, jautājot tirgotājam to apliecinošus dokumentus.
CITES ir otra lielākā starptautiskā vienošanās dabas aizsardzības jomā, aptverot vairāk nekā 42 000 sugu un teju 200 valstis. CITES apdraudēto sugu sarakstā ir iekļautas ziloņu, tīģeru, plēsīgo putnu, kaktusu un orhideju, gandrīz visas bruņurupuču, vairākas čūsku, gliemežu, jūras zīdītāju un daudzas citas sugas. No Latvijas savvaļas sugu klāsta CITES pielikumos sastopams brūnais lācis, vilks, ūdrs, lūsis, kā arī ērgļu, klijānu, liju un pūču sugas. No augu sugām Latvijas sarakstā atrodamas visu orhideju dzimtas sugas, tai skaitā dzegužkurpīšu, dzegužpirkstīšu, naktsvijoļu sugas, no kurām kā apdraudētākā ir norādīta dzeltenā dzegužkurpīte. Visā Pasaulē Savvaļas sugu dienu atzīmē 3. martā, jo 1973. gada 3. martā tika parakstīta Vašingtonas konvencija jeb CITES.
21.02.2025. / Autors: Dabas aizsardzības pārvalde / Foto: Pixabay